Gündem

Turkovac aşı uygulaması Ankara Şehir Hastanesi’nde başladı

Kayseri Erciyes Üniversitesi tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Turkovac da acil kullanım için onaylandıktan sonra uygulamaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün koronavirüsle ilgili bilim kurulu toplantısının ardından yönetim kurulu üyeleriyle Ankara Şehir Hastanesi’nde destekleyici doz olarak Turkovac aşısını aldı.

Bakan Koca, bugünden itibaren dileyenlerin Turkovaç aşısını hastanelerde yaptırabileceğini söyledi. Bakan Koca’nın açıklamasının ardından Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aşı randevuları alınmaya başlandı. Ankara Şehir Hastanesi’ne sabah saatlerinde başvuranlara destek doz olarak Turkovaç aşısı yapıldı.

“BİZİM KENDİ AŞISIMIZ VAR, BİR ŞEY OLDUĞUNA İNANMIYORUM”

Turkovac aşısı olan Arif Erbaş (49), “Ev aşısı olduğu için Turkovac’ı tercih ettim. Kendi aşımız olduğu için bir şey olacağını sanmıyorum. Zaten Sağlık Bakanımız dün Turkovac aşısını yaptırdı. Gördük ve aşımızı aldık.k” dedi.

Ahmet Şahin (62), bu arada uzun süredir Turkovac aşısını beklediğini söyledi.

“RANDEVULARDA AŞI OLMAYAN HASTALAR VAR”

Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastanesi Doç. Dr. İhsan Ateş, bilim kurulu üyeleri Prof. Dr. Sema Turan ve Doç. Afşin Emre Kaymazmaz ve laboratuvar sorumlusu Covid-19 Doç. Dr. Bedia Şahin, Turkovac hakkında bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Başhekim Doç. İhsan Ateş, dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ilk Turkovac aşısını yaptığını söyledi.Ardından şehrin tüm hastanelerinde aşı randevuları açıldı. Dünden bu yana şehirdeki tüm hastanelerimize aşılar nakledildi. Bugün Ankara Şehir Hastanesi’nde bu sabah 50’nin üzerinde aşı gerçekleştirdik. Şu anda e-Nabız üzerinden kabul edilen binin üzerinde aşı randevusu var. İldeki tüm hastanelerimizde gün içerisinde aşı uygulamasına geçilecektir. Gördüğümüz gibi, aşımıza olan talep şu anda katlanarak artıyor. Genelde bugün rapel doz için gelen vatandaşlarımız var. Ama daha önce randevulu aşı yaptırmamış bir vatandaşımız da var.Biliyorum.

KAYIP YOK: GÜVENLİK ÇOK ÖNEMLİ

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Afşin Emre Lostmaz, aşılarda güvenliğin çok önemli olduğunu vurguladı.k, “Yani aşılarda ciddi yan etkiler görüldüyse bunun dışında etkinliği nedir; bunlar bağımsız bilim adamları tarafından incelenir ve bağımsız bilim adamları, aşıların gerekli kriterleri karşılaması halinde acil kullanım onayı verir. Burada bu süreç bu şekilde işletilmiştir.r” dedi.

“Aşı yerinde hafif bir ağrı oldu”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Turkovac’ın çok önemli bir adım olduğunu söyledi. “Kendi aşımızı üretmekten mutluyuz. Dün gece aşımızı da yaptırdık. Enjeksiyon yerinde hafif ağrı, dün gece geçen hafif kas ağrısı, ama ertesi sabah hiçbir şey olmadığını söyleyebilirim. Turkovac’ı bekleyen çok sayıda vatandaşımız vardı. Bugün. “Bu yoğun ilgiyi görüyoruz. Gerçekten çok değerli. Aşının ülkemizde üretilmesinin mutluluğunu hepimiz yaşıyoruz. Afşin’in de belirttiği gibi, etkinlik ve güvenlik konusunda çok yakında bilgi paylaşılacak. Önemli bir adım atıldığımıza inanıyoruz. Turkovac ile adım atmak ülkemiz için çok kıymetli bir durum. kayıt edilmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu