Gündem

Uyarılar art arda geldi… İki ilde yaşayanlar dikkat! Önce kırmızı, sonra sarı kod…

Meteoroloji’nin yayınladığı yeni hava durumu raporunda, “Hava sıcaklıklarının genel olarak mevsim normalleri civarında ve batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde olacağı tahmin ediliyor.” dahil edildi.

Şiddetli yağışların ve fırtınaların etkili olduğu Antalya için kırmızı kodlu uyarı geldi. Burdur için sarı kodlu uyarı verildi.

KIRMIZI UYARI NEDİR?

Hava durumu çok tehlikeli: Son derece kuvvetli bir hava olayı tahmin ediliyor. Önemli hasar ve kayıpların meydana gelmesi muhtemeldir. Bu olaylar çoğu durumda geniş bir alanda yaşamı tehdit eder. Güncel hava koşulları ve tahminleri sık sık takip edilmelidir.

SARI UYARI NEDİR?

Hava durumu potansiyel olarak tehlikelidir: Beklenen hava olayı olağandışı olmasa da, hava koşullarından etkilenebilecek faaliyetlere dikkat edilmelidir.

UÇAKLAR HAVALİMANINA İNİŞ YAPAMAZ

Antalya’da etkili olan şiddetli yağış ve fırtına hava trafiğini de etkiledi. Bugün Antalya havalimanına inemeyen 3 uçak yakındaki diğer havalimanlarına yönlendirildi. Antalya havalimanından alınan bilgilere göre 2’si İstanbul’dan, 1’i yurt dışından olmak üzere 3 uçaktan 2’si Adana havalimanına; Bunlardan biri Bodrum havalimanına yönlendirildi. Gün içinde havaların düzelmesi üzerine Antalya’ya dönen 3 uçak havalimanı bölgesinde indi.

BURSA HÜKÜMET FİRMA UYARISI

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada, Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara Denizi’nin kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden kuvvetli rüzgar ve fırtına beklendiği için, ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı temkinli ve tedbirli olunmalıdır.

EVDEKİ HAVA NASIL?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre : parçalı bulutlu yurdumuzun kuzeyi, iç ve batısı, güney Ege ve kıyılar, batı Akdeniz, Balıkesir, Çanakkale, Kırklareli’nin kıyı ilçeleri, Mersin’in Anamur ilçesi ve Doğu yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Karadeniz’in batı kıyıları ile İstanbul’un kuzey ilçeleri, Sakarya ve Kocaeli’nin yer yer hafif yağmurlu, yer yer yağmurlu ve diğer yerler parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. .

yağış; Batı Akdeniz’de yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2), şiddetli yağış (100-200 kg/m2 Antalya merkez ve batı ilçelerinde bu akşam ve gece, yerel olarak Kemer, Kumluca ve Finike’de, özellikle Ege’de yüksek kısımları 300 kg/m2 olmalıdır. Yağışların Batı Akdeniz’de 1300 metre ve üzeri kesimlerde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Cuma) sabah, iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis ile don ve don bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Önemli bir değişiklik olmayacağı, kuzeybatı kesimlerde mevsim normallerinin biraz üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında olacağı tahmin ediliyor.

RÜZGÂR

Genellikle güney ve güneydoğu, güneydoğu Anadolu ve kuzeybatı kesimlerde, kuzey ve kuzeydoğu yönlerde hafif, bazen orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege’de kuvvetli (40-60 km/sa), fırtına ve Batı Akdeniz kıyılarında şiddetli fırtına (50-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

AĞIR YAĞMUR BEKLENİYOR

yağış; Batı Akdeniz’de yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2), şiddetli yağış (100-200 kg/m2 Antalya merkez ve batı ilçelerinde bu akşam ve gece, yerel olarak Kemer, Kumluca ve Finike’de, özellikle Ege’de yüksek kesimleri 300 kg/m2, 1300-1400 metre üst kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması beklendiğinden, yağış sırasında sel olumsuz, sel, yıldırım, kuvvetli rüzgarlara karşı dikkatli ve dikkatli olunması gerekiyor. ve ulaşım kesintileri.

GÜÇLÜ RÜZGAR UYARISI

rüzgar; Marmara ve Kuzey Ege Denizi bölgelerinde kuvvetli fırtına (40-60 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, Akdeniz’in batı kıyılarında fırtına ve şiddetli fırtınalar (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. , çatı hırsızlığı, ağaç devrilmesi ve ulaşımın aksaması gibi oluşabilecek olumsuz etkilere karşı dikkatli ve tedbirli olun. Dikkatli olmalısın.

BÖLGE BÖLGE HAVA RAPORU

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, geceden itibaren Balıkesir, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’ın doğusu ile İstanbul’un kuzey ilçeleri, Sakarya ve Kocaeli’nin parçalı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bu akşam ve gece saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) ve batı yönlerden esmesi bekleniyor. Bölgenin güneydoğu kesiminde gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde sis ve sis bekleniyor.

EGE

Havanın parçalı ve çok bulutlu, Ege Denizi ile Uşak, Denizli ve Manisa’nın kıyı kesimlerinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı olması bekleniyor. Rüzgarın bu akşam ve gece boyunca kuzey ve kuzey kıyıları üzerinden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor. Bu akşam ve yarın (Cuma) sabah, bölgenin iç kesimlerinde sis ve sis bekleniyor.

AKDENİZ

Batı Akdeniz ve Mersin’in Anamur ilçesi parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı. yağış; Batı Akdeniz’de yoğun yağış, Antalya’nın orta ve batı ilçelerinde bu akşam ve gece saatlerinde yoğun yağış (100-200 kg/m2, yer yer 300 kg/m2 Kemer, Kumluca ve Finike’de özellikle üst kesimlerde), 1300 -1400 metre Yukarıda en yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı şeklinde olmalıdır. Rüzgarın batı Akdeniz kıyıları üzerinde yer yer kuvvetli (50-90 km/sa) kuvvetli bir fırtına şeklinde güney ve güneydoğu yönlerden eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Hava parçalı ve parçalı bulutlu olmalıdır. Bu akşam ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde don ve donun yanı sıra bölge genelinde pus ve sis bekleniyor.

KARADENİZ BATI

Yer yer çok bulutlu, yarın (Cuma) hafif yağmur bekleniyor. Bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde sis ve sis, yüksek kesimlerinde don ve don bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ

Parçalı bulutlu ve düzensiz olması bekleniyor. Bu gece ve yarın (Cuma) sabah, bölgenin iç kesimlerinde sis ve sis ile birlikte don ve don bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Hava bulutlu olmalı. Bölge genelinde buzlanma ve dona ek olarak, yer yer pus ve sis bekleniyor.

ANADOLU’NUN GÜNEYDOĞU

Hava bulutlu olmalı. Bu akşam ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde bölgenin doğu kesimlerinde yer yer pus ve sisle birlikte don ve don bekleniyor.

DENİZDE HAVA

Ege Denizi açıkları ile batı ve orta Akdeniz’de kuvvetli fırtına, Marmara ve kuzey Ege bölgelerinde ise fırtına bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu