Gündem

Yağışlar etkisini gösterdi! Su seviyesi 4 kat arttı

Geçen hafta Edirne ve Bulgaristan’da etkili olan Soğanak, Meriç ve Tunca nehirlerinin su seviyelerini son yıllarda en yüksek seviyeye çıkararak debilerini 4 kat artırdı. DSİ 11. Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçen yılın son haftasında saniyede 113 metreküp akan Meriç Nehri’nin akışı; Son ölçümde 473 metreküp/saniye ve 10 metreküp/saniye akan Tunca Nehri, bu yılın aynı döneminde 48 metreküp/saniyeye yükseldi.

MESLEKLER ÖNLEM ALIYOR

Daha önce sel ile gündem olan Meriç ve Tunca nehirlerinin yükselen suları ile bölgede işletmeci olan işletmeciler önlem almaya başladı. Tunca sahilinde restoranı bulunan Selahattin Kaya, “Geçen hafta Balkanlar’da ve Edirne ve çevresinde şiddetli yağışlar oldu. Bu nedenle Tunca Nehri’nin akışı önemli ölçüde artmıştır. Nehir kenarında bir işletmemiz olduğu için her türlü önlemi buna göre aldık. Umarım bu suyun güzelliğidir. Bildiğiniz gibi son yıllardaki şiddetli yağışların sebep olduğu sel baskınları. Umarım bu olayları bir daha görmeyiz” dedi. kayıt edilmiş.

Operatör Mustafa Altunhan, sel ihtimaline karşı önlem aldığını belirterek, “Önlemlerimizi aldık. Ben de buradan gitmiyorum. Dikkatli olmalısın, çabuk yükseliyor. 18’den 48’e. 2-2,5 metre kadar yükseldi diyebilirim. Önlemlerimizi kendimiz alıyoruz. Biz aldık. Allah korusun, bir şey olursa elimizden geldiğince yaparız. Planlandı. Allah korusun. Uzunköprü’de büyük hasar meydana geldi. Bunun yanında olumlu yönleri de var, doğurganlık geliyor. Sağanak yağmurların yeraltı suları için birçok faydası vardır. Toprak suyu emer. . Allah bizi çabuk değil, yavaş yavaş kutsasın. “

ERGENE’DE “TURUNCU ALARM” DEVAM EDİYOR

Öte yandan Trakya’da sağanak yağışın ardından akışı artan ve Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde taşan Ergene Nehri için DSİ’den ‘turuncu alarm’ uyarısı sürüyor. Uzunköprü’de 4 gün önce 148 metreküp olan Ergene Nehri’nin debisi 358 metreküp/saniyeye yükseldi. Yetkililerin sel uyarısı üzerine nehir kenarındaki çiftliklerdeki hayvanlar daha güvenli bölgelere götürüldü.

verilen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu