Gündem

Yargıtay’dan emsal karar! Devlet memuru eşe nafaka…

Yargıtay tarihi bir karar verdi. Kararda eşin nafaka almasına gerek olmadığına dikkat çekildi.

Kararda şu ifadeler kullanıldı:

“Toplanan delillerden davalı-karşı davacının öğretmen olduğu, sürekli ve yeterli gelire sahip olduğu ve boşanma sonucu yoksulluğa düşmeyeceği anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesindeki şartlar sağlanmamaktadır. Nafaka talebi reddedilecek iken, yazılı olarak karar verilmesi doğru görülmedi ve iptali gerekti. Tarafların sosyal ve ekonomik koşullarına, nafakanın niteliğine ve günün ekonomik koşullarına bağlı olarak 2010 yılında doğan ortak çocuk yararına değerlendirilen çok sayıda nafaka ödemesi bulunmaktadır. Türk Medeni Kanunu’nun 4. maddesinde düzenlenen hakkaniyete mahkemece daha uygun nafaka verilmesi gerekir.

NAFAKADA’DA FORMÜL ARAMA! BİR ADIMDA DEVLET

Öte yandan nafaka sistemi de sona erdi. Boşanan kadına evlilik süresi kadar nafaka ve ardından devlet yardımı modeli gündem oldu. Bir de “aile arabuluculuğu” sistemi olabilir.

Adalet Bakanlığı, uzun süredir devam eden “nafaka” düzenlemesini 2022’de Parlamento gündemine almaya hazırlanıyor. Alternatif araştırmaya göre aile mahkemeleri, boşanmış erkeğin eski karısına evlilik süresi boyunca nafaka ödemesine karar verebilir veya evliliğin yarısı.

Nafaka ödeneğinin sona erdiği tarihte kadın gelirden yoksun kalırsa, Devlet, nafakanın ödenmesini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile halleder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu