Gündem

Yılbaşı öncesi yeni kısıtlamalar gelecek mi? En yetkili isim açıkladı

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, hükümetin Covid-19 nedeniyle yeni yıla kadar daha fazla kısıtlama uygulamayacağını doğruladı. Javid yaptığı açıklamada, “Verilere günlük olarak bakıyoruz, ancak yeni yıla kadar başka ölçüm olmayacak.” Dedi.

Halkın yılbaşı kutlamalarına katılırken “dikkatli” olması gerektiğini belirten Javid, herkesin etkinliklere katılmadan önce yanal akış testi yapması gerektiğini söyledi. Javid, halka “mümkün olduğunda dışarıda kutlama yapmalarını” tavsiye ederken, kapalı alanlar için havalandırmayı tavsiye etti.

Ocak ayında yeni kısıtlamalar getirilebilir

Javid, hükümetin Ocak ayında daha fazla kısıtlama getirebileceğinin işaretini verdi: “Tabii ki yeni yıla girerken daha fazla önlem almamız gerekip gerekmediğini göreceğiz.” Hükümetin hastane verilerini dikkatle izleyeceğini belirten Javid, “İleride herhangi bir adım atmamız gerekirse, elbette bunu yapmaktan çekinmeyiz.” dedi.

İngiltere’nin Covid-19 ile mücadelede “aşılara odaklandığını” belirten Javid, Birleşik Krallık’taki vakaların büyük çoğunluğunu oluşturan Omicron mutasyonuyla ilgili “hala çok fazla belirsizlik” olduğunu söyledi. Javid ayrıca son zamanlarda Omicron mutasyonunun daha hafif olduğuna dair olumlu haberler olduğunu söyledi.

İngiltere’nin geri kalanında gece kulüpleri kapatıldı

Birleşik Krallık’taki İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da hükümetler Noel’den sonra daha sert kısıtlamalar getirdi. İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da Noel tatilinin ardından tüm gece kulüpleri kapatıldı. Her üç ülkede de insanların 2 metrelik sosyal mesafeyi koruma zorunluluğu yeniden getirildi. Galler’de bar, restoran ve sinema gibi alanlarda en fazla 6 kişilik gruplar halinde toplantılara izin verilirken, kapalı etkinlikler için maksimum 30, açık hava etkinlikleri için maksimum 50 kişi ile sınırlandırılmıştır. İskoçya’da kapalı mekan toplantıları 100-200 kişi ile, açık hava etkinlikleri ise 500 kişi ile sınırlıdır. İrlanda’da, kapalı toplantılarda 6-10 kişiye kadar izin verilir.

Son 24 saatte 98 bin 515 vaka

İngiltere’de son 24 saatte 98.000.000 515 vaka tespiti ile toplam vaka sayısı 12 milyon 209.000 991’e yükseldi. Ülkede son 24 saatte 143 ölümle toplam can kaybı 148.000’e ulaştı.

MANCHESTER (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu