Gündem

Yumurta fiyatları her gün yükseliyor! Üretici: Maliyetin altında satıyoruz

Son yıllarda, birçok büyük gıda ürününde fiyat artışları görüldü. Meyve ve sebzeden et ve süt ürünlerine kadar her şeyin yükselen fiyatları tüketicinin gündeminin bir numaralı maddesi. Dikkat çeken bir diğer ürün ise son günlerde fiyatların artması… Yumurtanın üreticide birim fiyatı 80 kuruşa ulaştı. Geçen yıl aynı zamanda bir yumurtanın fiyatı 43 sent civarındaydı. Geçen hafta itibariyle üreticiye 73 kuruşa 1 yumurta satıldı. Sofralarında yumurta sıkıntısı olmayan vatandaşlar ve her gün yumurta ile yemek yapan lokantalar geviş getirmeyi düşünüyor. Bu fiyat artışının nedenlerini Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon’a sorduk. Afyon’un fiyat artışlarına ilk tepkisi “maliyet artışı” oldu.

“KARYOLASININ ALTINDA SATIYORUZ”

Yumurta sektöründe uzun yıllardır sıkıntılar olduğunu dile getiren Afyon, “Bugün maliyetlerimiz çok arttı. Aslında en şeffaf sektörlerden biriyiz. Tüm girdi fiyatlarını masaya koyabiliriz. Paketleme, nakliye, elektrik gibi birçok alanda maliyetlerimiz arttı. Ana girdi olan yem fiyatlarında keskin bir artış oldu. Bütün bunlar bir araya gelince yumurta fiyatlarının artması kaçınılmaz oldu. Evet, fiyatlar arttı ve bu tartışıldı, ancak yumurta üreticileri hala zararına satıyorlar. Çünkü üreticiden bir yumurtanın çıkış fiyatı 1 TL olmalıdır. Aslında maliyetlerdeki artışa baktığınızda “yumurta fiyatları yükseldi” demek komik.

KESİM TAVUK YUMURTA

Geçmişte arz talep dengesizliği nedeniyle fiyatların düşük kaldığını belirten Afyon, “Özellikle pandeminin yoğun olduğu geçen yıl tüketim azaldı. Çünkü otel, restoran gibi toplu tüketim yerleri kapatıldı. Yumurta depolanabilir bir ürün değildir, satılması gerekir. Bu durumun bir sonucu olarak üretim devam ettikçe tüketim azaldıkça fiyatlar düştü. Bu dönemde restoranlar, kafeler, okullar, oteller hala açık… İşte bu yüzden satışlar artıyor. Ayrıca son yıllarda üretimin yüksek olması nedeniyle zarar eden yumurta üreticileri yumurtacı tavukları kesmiştir. Bu, üretimde hafif bir düşüşe neden oldu. Üretim aslında daha normal seviyelere döndü. Tüm bu süreç göz önüne alındığında vatandaşın “yumurta fiyatları arttı” demesi oldukça doğal ama üreticinin yapacak başka bir şeyi yok. Yumurta fiyatları artmış olsa da halen üreticiyi tatmin edecek düzeyde değil” dedi.

UF PİYASADA DA ZAMAN AŞIYOR

Büyükçekmece ve Küçükçemece’de kurulan çarşılarda yumurta satışı yapan Cahit Balcı, son bir ayda her hafta 30 yumurtaya 2 TL’lik artış olduğunu söyledi. Balcı, “Üreticide fiyat arttıkça biz de fiyatlarımızı yükseltiyoruz. 25-26 TL’ye sattığımız yumurtalar marketlerde 32-33 TL’dir. Vatandaş sürekli tepki veriyor, bizi suçluyor. 30 yumurta için kazancımız 2-3 TL’yi geçmiyor. Bu dönemlerde yumurta fiyatlarının artması normaldir. Okulların açılması nedeniyle havalar soğumaya başladı ve tüketim artıyor. Ayrıca üreticiler yumurtacı tavuklarını da yeniliyor” dedi.

DENETİM YAPILDI

Ticaret Bakanlığı İç Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki ekip, geçtiğimiz hafta piyasalara yönelik fahiş fiyat artışları ve etiket denetimleri de gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde sebze ve meyve, temel gıda maddeleri ve temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi. Denetimler sırasında ürünün teslim edilmeden önce etiket fiyatı ile kasa fiyatı, etiket ve baskı bilgileri ile promosyondaki fiyatı arasında fark olup olmadığı kontrol edilmiştir. Ekipler rastgele seçtikleri ürünleri kasaya getirerek fiyat karşılaştırması yaptı.

Denetim sonuçları için uygulanacak ceza hakkında da bilgi veren Benli, fahiş fiyat tespiti için ürün başına 10 bin 911 lira ve 109 bin 911 lira ceza kesildiğini, ihlal eden işlem kolaylığında 452 lira uygulandığını söyledi. etiketleme mevzuatı Etikete uyulmaması durumunda bakanlığın “Merhaba 175” hattı aranarak bilgi verilebilir. (Özgürlük)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu