Gündem

Zamanaşımı vurgunu! Bankacı Funda hesapları boşalttı

Bankalarda unutulan mevduatlar, 10 yıllık bir sınırlama süresi ile Caisse d’Assurance Dépôts d’Epargne’ye aktarılır. Bu şekilde binlerce hesap olduğu tahmin ediliyor. Özellikle yaşlı uyruklu veya yabancıların hesaplarında bekleyen yüklü miktardaki mevduatın aralarında 24 yaşındaki bankacının da bulunduğu 3 kişinin hedef alındığı iddia edildi.

SADECE 745 KEZ

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma dosyasında yer alan belgelere göre, İstanbul Yenibosna Çarşı şubesinde görevli Funda Y.’nin (44) yoğun sorgusu özel banka genel müdürlük ekibinin dikkatini çekti. Funda Y.’nin sıklıkla başvurduğu 26 hesap tespit edildi. Soruşturma devam ederken memurların şaşkınlığı arttı. Yukarıda belirtilen 26 hesap sahibinin hiçbiri Funda Y.’nin çalıştığı acentenin müşterisi değildi. Ayrıca bu kişilerden 17’si İstanbul dışındaydı. Yetkililer, özellikle üç kişinin hesaplarıyla ilgili yoğun sorgulama yapıldığını gördü. Antalya’da üç ayrı şubede hesabı bulunan Linnet A., Ariane OH ve Johan FG’nin hesaplarına yönelik 745 soruşturma yürütüldüğü anlaşıldı.

ALT YÜZ İŞLEMLERİ

Banka Teftiş Kurulu, kısa sürede bir müfettiş atadı. Müfettiş Ç.. Funda Y’nin yaptığı tüm işlemler üzerinde yoğunlaştı. Elde edilen bilgiler müfettişi şaşırtmaya başladı. Yapılan incelemelerin ardından üç yabancı uyruklu kişiden ikisinin hesabındaki paranın başka hesaplara aktarıldığı belirlendi. Ariane OH ve Johan FG’nin hesaplarında bulunan toplam 220.000 TL’nin iki ayrı şirketin hesaplarına aktarıldığı anlaşıldı. Biohadron laç ve Silmar Dış Tic. Şirkete aktarılan paranın bir takım hukuka aykırı icra işlemlerinin ardından yapıldığı anlaşıldı. İnceleme sırasında iki işlemin birer gün arayla aynı şubede yürütüldüğü anlaşıldı. Linnet A hesabındaki 99 bin 920 avronun da aynı yöntemle bloke edildiği anlaşıldı. Müfettiş Ç.. farklı illerde ikamet eden kişilerin hesapları üzerinde yapılan tüm icra işlemlerinin Funda Y.’nin çalıştığı şubeye gönderildiği ve ödeme işlemlerinin bu kişinin referansı ile gerçekleştirildiği belirlendi.

“YASALAŞI DEĞİLİM”

Özel Banka, Müfettiş C. Ö. tarafından hazırlanan raporun ardından Funda, Y’nin iş akdini feshederken, banka ayrıca Funda Y., Cem A. ve Erdal CA ile avukat Hümeyra NY hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sırasında ifadesi alınan Funda Y., “Ben herhangi bir usulsüzlük yapmadım” dedi. Funda Y., hesap sahiplerini ve alacaklı olduğu iddia edilen kişileri tanımadığını söyledi. Cem K. ise icra takibinden sorumlu iki şirketten birini Azerbaycanlı bir kişiye, diğerini ise Erdal CA’ya devrettiğini söyledi. Erdal CA’nın ifadesinin henüz alınmadığı anlaşılıyor.

30 MİLYON YABANCI EV

Öte yandan haklarında çok sayıda soruşturma ve dava bulunan Erdal CA’nın da aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında da soruşturmanın devam ettiği belirlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmaya göre, maddi sıkıntı içinde olan mühendis Sakarya Şener A. (78), Erdal CA ile bir araya geldi. Erdal CA, bu kişiye kendisine yabancı fon bulabileceğini söyledi. Görünüşe göre Erdal CA, Göksel G., Adem T., Muhammet T., Ferdi Ç., Mehmet Ş., Esen D. ve Mikail Arcas, Beykoz’da 4, Sakarya’da o kişiye ait bir mülkü satabileceklerini söylediler. yabancı insanlar. . Şener A.’dan farklı zamanlarda aldıkları imzalarla hakkında 11 milyon liralık icra takibi başlattıkları söyleniyor. Para arayan Şener A.’nın Sapanca’da 30 milyon liralık malikanesine el konuldu. (Özgürlük)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu