Gündem

Zengin ülkelere aşı tepkisi: Vaat değil aşıları istiyoruz

Ghebreyesus, Cenevre’deki DSÖ merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, stoklarında çok sayıda Kovid-19 aşısı bulunan zengin ülkelere seslendi.

Düşük gelirli ülkelere aşı ulaştırılması için destekleyici aşıların ertelenmesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, “Dünya genelinde şu ana kadar 5,5 milyar doz Kovid-19 aşısı uygulandı. orta gelirli ülke” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün bu ayın sonuna kadar her ülke nüfusunun %10’unu, yıl sonuna kadar %40’ını ve 2022’nin ortasına kadar %70’ini aşılama hedefinin devam ettiğini söyledi.

Yüksek gelirli ülkelerin yaklaşık yüzde 90’ının yüzde 10 hedefine ulaştığını ve yüzde 70’ten fazlasının yüzde 40 hedefine ulaştığını kaydeden Ghebreyesus, “Hiçbir düşük gelirli ülke yalnızca her iki hedefe de ulaşamadı, ancak onların suçu değil.” dedi.

Zengin ülkelerden ve aşı üreticilerinden özür dileyen Ghebreyesus, şunları söyledi:

“Aşı eşitliği hakkında çok konuşuldu, ancak çok az eylem yapıldı. Yüksek gelirli ülkeler bir milyardan fazla doz sözü verdi, ancak bu dozların %15’i gerçekleşti. Üreticiler COVAX ve düşük gelirli ülkelere öncelik sözü verdi. Daha fazla söz istemiyorum. Biz sadece aşı istiyoruz. Şimdi boş vaatler değil, gerçek liderlik zamanı.”

Dünyanın virüsün yayılmasını önlemek ve hayat kurtarmak için fırsatlara sahip olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, bu fırsatların etkin ve adil kullanılmadığını söyledi.

AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu