Gündem

Zorunlu hale getirilmişti! O uygulama resmen başladı

Evlilik öncesi uygulanan testler arasında SMA tarama testi de yer aldı. Buna göre aile sağlığı merkezlerinde erkekten alınan kan örneği ile SMA taşıyıcılık testi yapılacak. Tarama uygulaması 27 Aralık’ta İstanbul’da başladı. Kan örneğinde erkek taşıyıcı bulunursa kadından da örnek alınacak ve her iki çift de SMA taşıyıcısı ise çocuk sahibi olmak istediklerinde tüp bebek tedavisine yönlendirilecekler.

“ÖNLEYİCİ TESTLERİMİZİ YAPMAYA KARAR VERDİK”

Bağcılar 30 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne SMA taraması için giden Muhammed Yıldız (34) ve Nuran Yıldırım (20) çifti, önlem olarak test yaptırmaya karar verdiklerini söyledi. Muhammed Yıldız,Bu testin başlayacağını önceden biliyorduk ama ne zaman başlayacağını bilmiyorduk. Bu konuyu sürekli araştırıyordum. Araştırmamın sebebi 15 Mayısta evleniyoruz. Bir an önce randevu almam gerekiyordu. Bugün aile doktorunu aradılar. SMA testi için taranmak üzere hemen iş yerimden izin aldım. Bu testin evlenecek çiftlere yapılması çok güzel. Çocuğumuzun SMA ile doğup doğmayacağını görmek için en azından bir ön tarama yapılacak. Önlem amaçlı testimizi yapmaya karar verdik.” kayıt edilmiş.

Nuran Yıldırım şunları söyledi:Bir buçuk yıldır birlikteyiz. Birkaç ay sonra evlenmek istiyoruz. Nişanlım bu test uygulamasından bahsetmişti ama ben söylemedim. Bugün test etmeye karar verdik. Bu teste neden yatırım yapmamız gerektiğini öğrendiğimde çok gerekli olduğunu anladım. Ücretsiz olması da iyi. Komşu çocuğu ADS’li bu çocuğu her gördüğümde çok üzüldüm‘ dedi.

“ÇOCUKLAR İÇİN BU TARAMA TESTLERİNİ YAPIYORUZ”

Dünyaya sağlıklı çocuklar getirmek için bu uygulamaya başladıklarını belirten Dr. Aylin Dervişoğlu, “Bakanımızın açıklamalarının ardından bugün tüm aile sağlığı merkezlerimizde AMS taşıyıcıları için tarama programını başlattık. Bu program kapsamında, evlenmeden önce aile sağlığı merkezinden evlilik raporu isteyen tüm çiftlere ve halihazırda evli olup çocuk sahibi olmayı planlayan ve çocuk sahibi olmayı planlayan tüm çiftlere SMA tarama testi ücretsiz olarak uygulanacaktır. alınacak sınav. Bu tarama testlerinin sonuçlarında şüpheli sonuçlar varsa, kişiler aile hekimliği aracılığıyla tıbbi genetik uzmanlarına yönlendirilecektir. Şu anda anne ve babaları taramamıza rağmen aslında bu testleri çocuklar için yapıyoruz.z” dedi.

“27 ARALIK’TAN TÜM ÜLKELERDE TARAMA UYGULAMALARI BAŞLADI”

Dr. Dervişoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Evlenen tüm çiftlerimizin aile doktorlarının tavsiyeleri ile AMS için evlilik öncesi tarama testlerinden geçmelerini öneriyoruz. Tüm tarama programlarında olduğu gibi, talep edenler test edilebilir. İstediğimiz ilk şey, dünyada doğan her çocuğun sağlıklı olmasıdır. “Hastalarımıza yapılacak tarama testleri ve tarama programlarına halkımızın uyum sağlamasını istiyor, tarama testlerini yaptırmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. 27 Aralık itibari ile her yerde ön tarama başvuruları başladı. ülke. ”

Esma MURAT – Mertcan ÖZTÜRK / İSTANBUL (DHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu