Magazin

İrem Helvacıoğlu: Dizilerde kadınlar ön plandaysa erkek oyuncular rahatsız oluyor

Nasılsınız?

Şimdi çok rahatladım gösteri bitti. Çok yoğun bir tempodan çıktım. ‘Seni bekledim’den sadece bir hafta sonra ‘Distress’ başladı ve ben de dinlenmeden çalışmaya devam ettim. Ama hikaye çok güzel bitti. Şimdi çok rahatlamış hissediyorum.

“Sorun Giderme” erken bir finale mi gitti? Bir yaz dizisi olarak mı başladı?

Aslında deneysel bir çalışmaydı. Yeni bir şey denemek istediler, bir suç komedisi izlemek. Ya iki ya da üç sezon sürer ya da paket bir şekilde biterdi. Bir yaz dizisi olarak kabul edilmedi, ancak biraz şanssız bir döneme denk geldi. Pandemi yasakları yeni bitmişti. İnsanların çok fazla televizyon izlemediği bir dönemdi.

BENİ TAŞIMAK KOLAY, SÜRMEK İÇİN HER ZAMAN BİR NEDEN BULUYORUM

Dizide İpek çok eğitimli bir kadındı ama aslında kocasının hayatını yaşıyordu. Böyle biri gerçek hayatta size nasıl hissettiriyor?

Belki çoğumuz İpek’in hayatımızın birçok aşamasında içinde bulunduğu durumu yaşıyoruz… Bir şeye inanırsak bu böyle devam eder… Belki çok manipülatif bir yerde çalışıyorsunuz ama istediğiniz kadar mutlu tarafını gör, onu her zaman görmeye devam edeceksin. Ne İpek’i ne de onun gibi yaşayanı yargılamıyorum. Belki de farkında olmadan yaptım. Ama “Sen mi tercih ediyorsun? Hayır derseniz, tabii ki hayır. Kendini bir şeye adama… O bir çocuk olsa da, sırf onları mutlu etmek için kendi hayatından vazgeçip, onun hayatına tamamen uyum sağlamanın adil olduğunu düşünmüyorum.

Seni manipüle etmek kolay mı?

Bence kolay. (Gülüyor) Çünkü sebepler buluyorum. Bazen sırf onu kendim görmek istediğim için yaptıklarına bahane buluyorum. Karşı tarafın ne yaptığını dinliyorum.

Katıldığınız projeler yüksek puanlar alıyor. Sosyal ağlarda 4 milyon takipçiniz var. İlgi odağı olmak zaman zaman ben merkezli bir durum yaratır mı?

Sizi destekleyen ve destekleyen insanların olması güzel. Hatta bir gurur vesilesi. Ama sen Anlat Karadeniz’in çok yüksek not aldığı günlerde Trabzon’daydık. Dolayısıyla bu muameleyi ya da bu egoyu yaşama fırsatım olmadı. (Gülüyor) Çünkü İstanbul’da her zaman sizi pohpohlayacak şeyler var. Ayrıca bunun bir ekip işi olduğunun ve zincirdeki tek bir halkayı alırsanız her şeyin alt üst olacağının da farkındayım.

AÇIK VE SERT BİR KAFLIYIM KALBİME KOYDUĞUMU YAPACAĞIM YA DA YAPACAĞIM

Dışarıdan çok saf görünüyorsun. İç dünyanızda nasılsınız? Zor yönleriniz nelerdir?

Çok inatçı ve dik kafalıyım. Bir şeye kafayı taktığımda ya yaparım ya da yaparım. Aksine beni ikna etmek, cesaretimi kırmak zor. İnatçılığımla diğerini mutsuz edebilirim. Bu kısımlar zordur. İyi tarafından bakarsam, enerjim her zaman yüksek. Pozitifim. Diğer kişi için iyi bir enerjim olduğunu düşünüyorum.

Büyük bir zayıflığınız veya kusur olarak gördüğünüz bir parçanız var mı?

İnsanların sadece iyi taraflarını görmeye çalışmak… Ancak ben herkesi olduğu gibi görmek isterim. Bu yüzden manipüle edilmeye çok açığım. Hep bir sebep arıyorum ve buluyorum. Sonra bu kişinin kendimi inandırdığım kişi olmadığını gördüğümde büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum.

ÇOK DUVARIM VAR AMA ASLA SADECE BİR YALANLA KARŞILAŞTIĞIMDA DUVAR İNŞA EDİYORUM

İnsanlara çok kolay mı açılırsınız yoksa duvarlarınız mı var?

Aslında çok duvarlı görünüyorum, ama hiç değilim. İnsanlar bana yalan söylediğinde ve hayal kırıklığına uğradığımda bir duvar örüyorum. Bu noktadan sonra iş benim için bir hiç oluyor. Sanırım geçişlerim biraz sert. (Gülüyor) Çünkü ben hiç poker yüzü değilim. Kesinlikle yüzümde ne hissettiğimi görecek. Benim için de böyle olmasını bekliyorum.

“ERKEK DESTEĞİYLE HER YERE GELEN KADINI HAYIR DÜŞÜNÜYORLAR! BU ADIMLARDA YALNIZ BENİM”

Kadın olmanın zorluklarını hem işte hem de özel hayatınızda yaşıyor musunuz? Bu nedenle, kendinizi sınırlı hissettiğinizde yaklaşımınız nedir?

Evet yaşıyorum… Hangimiz yaşamıyoruz ki! Böyle zamanlarda inanılmaz agresif oluyorum. Bunu genelleyemem ama işimde bazen rastlıyorum. Öyküde kadının ön planda olması erkek oyuncuyu oldukça rahatsız edebilir. Üstelik ona baktığınızda bu kişi oldukça feminist… Ama kadının ön planda olduğu hikayeye katılmak rahatsız edici.

Bu bir tür psikolojik baskıdır.

Bu kesinlikle! Her neyse, bir süre sonra kadın olduğu yere destekle geliyormuş gibi göstermeye çalışıyorsunuz. Ayrıca bundan çok rahatsızım. Sanki bir kadın bu merdivenleri erkek yardımı olmadan çıkamazmış gibi Hayır, ben bir bireyim ve tüm merdivenleri tıpkı İrem gibi kimseden destek almadan çıktım. Ama değilmiş gibi göstermeye çalıştığımda çok agresifleşiyorum.

AŞK BİLİNÇSİZDİR, SONUÇ OLMADAN KUYRUĞUNU ÇEKEN BİR ÇOCUK GİBİ

Aşkın tanımı nedir?

Bence kendini çocuk gibi hissedebilmek… Hiç sorgulamadığın, ne yaptığını bilmediğin bir duygu durumu. Çocuğum kuş avlıyorsun, kimse sana soru sormuyor ama sen çok seviyorsun… Bence aşk tam da bu. Hesaplarınıza asla girmediğiniz ve sonuçlarını tarttığınız bilinçsiz bir duygu durumudur. Bu çocuğun yaptığı da çok habersiz. Her şeyi yapıyor, buraya dokunuyor, buraya dokunuyor, başına ne geleceğini bilmediği için kedinin kuyruğunu çekiyor.

Duyduğum en güzel aşk tanımlarından birini yapmışsın… Peki, dedikleri gibi insana her şeyi yaptırabilecek güce sahip bir duygu mu bu?

Belli bir noktaya kadar. Çünkü bence aşk, hikayelerde okuduğunuz gibidir… İşte bunu başaramazsınız. Aşkın, fikirlerine saygı duyduğun ve önemsediğin bir yer olduğunu düşünmüyorum. Çocukken başına bir şey gelmeden yaşadığın şeyler… Bu yüzden ‘Leyla ile Mecnun’, ‘Ferhat ve Şirin’ bize çok güzel geliyor.

EVLİLİK İÇİN HAZIR DEĞİLİM

Evlilik hakkında ne düşünüyorsun?

Bu çok zor bir şeydir. Gerçekten aşkla aynı şey olduğunu düşünmüyorum. Bu, başka sorumluluklarım olduğu ve kendimi hazır hissetmediğim bir nokta.

Aşık olduğunu anladığın ve “Aman tanrım” dediğin o an ne zaman?

“Eyvah!” Diyorum. (Gülüyor)

Birine nasıl asla tahammül edemezsin?

Bencil, narsist, bencil insanlara tahammülüm yok. Bencilce düşünüp “ben, ben, ben” diyen insanları sevmiyorum.

Yakın bir arkadaşta aradığınız en temel nitelik ne olurdu?

Bana bilmediğim şeyleri öğretiyor, yeni kapılar açıyor, ufkumu genişletiyor… Yakın çevremdeki arkadaşlarımı düşünüyorum… Hepsi birbirinden farklı, birbiriyle akrabalığı olmayan ama birbiriyle ilişkisi olan insanlar. bir bütün olarak benim hakkımda aynı duygu ve düşünceler… Çevrem hep böyle insanlarla çevrilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu