Magazin

Kadın itfaiyeciler iş başında! Çocuk da bakıyorlar yangın da söndürüyorlar

İBB, 50’si kadın toplam 250 itfaiyeci alımı için e-devlete ilan verdi. İlan için toplam 29 bin 238 kişi başvurdu. Şartları sağlayan 6.688 kişiden 1.007’si yazılı sınava davet edildi. Yazılı bölümü geçen ve spor pistinde yarışmaya hak kazanan adaylar arasından seçilen 37 kadın, İstanbul İtfaiyesi’nin ilk kadın askerleri oldu. Beş aylık eğitime katılan kadınlar, 13 Eylül’de düzenlenecek törenle görev yerlerine dağıtılmanın heyecanını yaşıyor.

Çocukken itfaiyeci olmayı hayal eden kadınlar

Kadınlara neden bu mesleği seçtiklerini sorduğumda ortak cevapları “İnsanlara yardım etmek istiyoruz” oldu. Özellikle son dönemde yaşanan yangınlar ve seller taleplerini artırmıştır. Hatta bazıları için çocukluk hayaliydi! Sınavları geçmek için savaştılar. “Çok güçlüydü ama başardık” diyorlar. Bir de bahçe hortumu taşıyorlar, merdivenleri çıkıyorlar, devasa patikalarda yürüyorlar… Bazılarının ailelerinde itfaiyeci de var. Birinin karısı, birinin kardeşi, birinin kardeşi…

“Kadın her şeye yakışır! “

“Kadın yüzüyle nasıl itfaiyeci olacaksın?” Soru karşısında. İşte buna karşı çıkıyorlar! “Kadınlar her şeye layıktır” derler. Yaş ortalaması 23 ile 26 arasında olan kadınların bir kısmı evli, bir kısmı nişanlı ve hatta bebek sahibidir. Çocuklarla ilgilenirler ve yangını söndürürler. Hepsi üstlendikleri sorumluluk türüne göre farklılık gösterir. Çalışma saatleri kolay değil. 24 saat 48 saat izinli çalışacaklar ama “Ne olmuş sağlık çalışanları 72 saate kadar çalışıyor” diyorlar.

Silah ve su mermisi ile ateş savaşçıları

“Bu kadar önemli bir faaliyet sektörü neden bir meslek olarak kabul edilmiyor? ” Soruyorum. İstanbul İtfaiyeci Eğitim Birimi Müdür Yardımcısı Hakan Karabulut yanıtlıyor;

“İtfaiyecilere İstanbul itfaiyesinde ‘genel idari hizmetler’ denir. Alt yapısı oluşturulmadığı için meslek olarak tanınmamaktadır. Bir yangın çıktığında insanların kapılarını kırıp içeri girebiliyoruz. Bunu sadece bir polis yapabilir. Özel bir idari hizmet olmalıdır. Bazen bir polisten daha fazla yetkiniz olur ama hak söz konusu olduğunda durum böyle değildir. Bazı yerlerde uygun istasyon yoktur. İtfaiye köydeki bir kafede bekliyor. İtfaiyeciler şehrin çilingirleridir. İtfaiyeciliğin artık bir meslek olarak tanınmasını umuyorum; Bilgi, deneyim, cesaret ve özveri gerektiren en riskli ve stresli işlerden biridir. İtfaiyeciler, silahları mızrak ve su mermisi olan itfaiyecilerdir. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu