Magazin

Mini mini ormanlar

Uluslararası Botanik Bahçelerini Koruma Örgütü (BGCI), Dünya Ağaçlarının Durumu raporunu yayınladı. Rapora göre; Dünya genelinde 17.500 ağaç türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, tüm türlerin neredeyse yüzde 30’u. Tehdit altındaki ağaç türlerinin sayısı, tehdit altındaki memeliler, kuşlar, amfibiler ve sürüngenlerin toplam sayısının iki katıdır.

13 TEHLİKELİ TÜR

Küresel iklim değişikliğinin yanı sıra tarımsal üretim, ormancılık ve hayvancılık nedeniyle ağaçlar yok oluyor. Rapora göre; 185 ağaç türünün bulunduğu Türkiye’de, türlerin yüzde 7’sini oluşturan 13 tür tehdit altındadır. Yoğun mini ormanlar, biyoçeşitliliği koruma ve iklim kriziyle mücadele hareketinin bir parçası olarak Avrupa’ya yayılıyor. Türkiye’de de uygulamaları var.

KÜÇÜK GÜZELLİK

Japon botanikçi Akira Miyawaki’nin çalışmalarına dayanarak mini ormanlar yaratıldı. 1970’lerde geliştirdiği yöntemi kullanarak Miyawaki, Japonya, Malezya ve başka yerlerde 1.700’den fazla ormanı restore etti. Miyawaki tarafından tasarlanan ormanların %96,7’si 10 yılda esnek bir ekosisteme dönüştü.

BİYOÇEŞİTLİLİK YÜKSEK

Mini bir orman oluşturmak için okul, cami, işyeri bahçesi, otopark veya yol kenarı alanları uygun olabilir. Minyatür ormanlar, geleneksel yöntemlerle ekilenlerden 10 ila 18 kat daha hızlı büyür. Biyoçeşitlilik açısından 30 kat daha yoğun ve 100 kat daha zengin hale gelirler.

10 AYDA BÜYÜME

Yerel ağaç ve çalı türlerinin seçilmesi önemlidir. Dikim, metrekareye üç veya beş fidan düşecek şekilde yapılır. Toprak, doğada bozulacak bölgeye uygun malzemelerle malçlanır. Sık dikilen ağaçlar güneşe ulaşmak için hızla büyür. 10 ay içerisinde mini bir orman manzarası elde edilebilir. Bu tür ekosistemlerin izole ağaçlardan oluşan doğal ormanlardan 40 kat daha fazla karbon depolayabildiği belirtiliyor. 16 Temmuz’da kaybettiğimiz Akira Miyawaki’nin anısına.

ÇİÇEK GİBİ DAYANIŞMA

İşe saygı duymak ve kadınlara destek olmak amacıyla oluşturulan bu bölümde; Bundan böyle ev yapımı ürünlerini internetten satarak para kazanan ve çocuklarını okula gönderen kadınları da dahil edeceğim. İlk konuğum Vicdan Ebru Akalın. Evde yaptığı bileklikleri, ördüğü çanta ve aksesuarları satıyor. Renkli ve şık bileklikleri, Wayuu çantaları Instagram’da ‘@ebruli.hand.made’ adresinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu