Sağlık

‘Anevrizma 40 yaş üstünde daha sık görülüyor’

Beyin cerrahisi uzmanı Op.Dr. Eyüp Baykara beyin kanamasına neden olabilen hastalık hakkında açıklamalarda bulunarak tedavi yöntemlerini anlattı.

KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Op. Dr. Eyüp Baykara, anevrizmanın beyin damarlarının genişlemesi anlamına geldiğini belirterek, “Bu genişlemeye balon deniyor. Balonun patlaması beyin kanamasına neden olur. Kanamanın derecesi hastanın sağ kalımı ile doğru orantılıdır. Anevrizma konusu da yaşa ve cinsiyete bağlı olarak büyük önem taşımaktadır. Anevrizma 40 ila 60 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülür ve hastalık kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

BU BELİRTİLER DİKKAT!

Anevrizmanın belirtileri hakkında bilgi veren Op.Dr. Eyüp Baykara, “Anevrizma tamamen kanamadan önce birkaç belirti olabilir. Konuşma ve yürüme bozuklukları, görme bozuklukları, göz ve yüz çevresinde ağrı, vücudun bir tarafında güç veya his kaybı, bunama, duygudurum bozuklukları, baş ağrıları bu belirtilerden bazılarıdır. Bu belirtiler dikkate alınır ve gerekli testler yapılırsa anevrizmanın kanamadan önce teşhis edilmesi mümkün olabilir. Bazen başka nedenlerle yapılan görüntülemelerde tesadüfen anevrizma saptanabilir. Anevrizmanın kanama olmadan teşhis edilmesi hem hasta hem de doktor için çok önemlidir. Beyin kanaması olan hastalar her zaman uygun hastaneye gidemeyebilir. En yakın hastane ziyaret edilir ancak bu işlemi yapabilecek hastaneye gitmek çok önemlidir. Diyelim ki gidemedin. Uygun olmayan hastanenin yoğun bakım ünitesine gitti. Çoğu zaman hastane, bulunduğu yerden taşınmanın tehlikeli olacağını söyleyebilir. Bu hasta zaten bir anjiyogram veya MRI için taşındı. Bu nedenle bu müdahalenin yapılabileceği hastanelere nakledilmesi daha uygun olacaktır. Uygun koşullar sağlanır ve kontrol altında tutulursa hastanın nakli sırasında hiçbir şey olmaz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu