Sağlık

Arı ürünlerinin kemoterapinin yan etkilerini azalttığı bilimsel olarak kanıtlandı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Sibel Silici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kemoterapinin kanser hücrelerini yok etmek veya bu hücrelerin büyümesini engellemek için ilaçlarla tedavi yöntemi olduğunu söyledi.

Silici, kemoterapide kullanılan ilaçların çoğunun yan etkileri olduğunu hatırlatarak, karaciğere, böbreklere ve testislere verilen zararın başlıcası olduğunu söyledi.

Kanser tedavisine destek olarak apiterapi yani arı ürünleri ile tedaviyi tavsiye ettiklerini belirten Silici, son 2 yıl içinde uluslararası olarak yayınlanan bilimsel makalelerde yaptıkları çalışmalarda bunun bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi.

Silici dedi ki:

Erciyes Üniversitesi Onkoloji ve Üroloji Anabilim Dalı ile ortaklaşa sisplatin ve tamoksifen gibi kemoterapötik ajanların böbrek, karaciğer ve testis hasarlarına etkileri üzerine bir araştırma yaptık. Propolis testislerin, özellikle karaciğerdeki tübül ve glomerüllerin zarar görmesini engeller. ve böbrekler, sperm hareketliliğini artırır ve ayrıca testosteron seviyelerini düşürür. Propolis ile perga (arı ekmeği) de meme kanseri ve diğer kanser türlerinde, özellikle kanser hücrelerinin göçünü önleyerek benzer etkilere sahip olduğunu gösterdik. Mersin Üniversitesi ile , zeytinyağı bazlı propolis, akut miyeloid lösemide (AML) kanser hücrelerinin ve doku dokularının farklılaşmasına neden olur.Hasarları en aza indirdiğini belirledik.Bu ürünleri bu çalışmalarda kemoterapi öncesi, sırası ve sonrasında kullandık. Çok koruyucu etkisi vardır. Kemoterapi ile birlikte alındığında kemoterapinin etkisini azaltmaz, kemoterapi sonrası alındığında ise hasarı minimuma indirir.”

“Propolisin tamamını kullanmamalısınız”

öğretmen. Silici, her propolis ve perganın kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, özellikle klinik olarak insanlarda denenmiş ürünlerin kullanılmasını tavsiye etmektedirler.

Güvenli olmayan ürünlerin yarardan çok zarar getirebileceğini vurgulayan Silici, şunları söyledi:

“Biz bu çalışmalarda propolisi zeytinyağı ile birlikte kullandık. Bizim için önemli olan propolisin ekstraksiyonunda alkol veya kimyasal madde içermemesiydi. Çünkü hassas bir grup kanser hastaları ile çalışıyorsunuz. soğuk sıkım zeytinyağı sayısızdır.Propolis ve zeytinyağı buluştuğunda daha fazla sinerji vardır.Bu bakımdan hem kemoterapinin yan etkilerini önlemek hem de uygulanan tedaviye destek olmak için ”güvenilir arı ürünleri kullanmak” önemlidir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu