Sağlık

Aşırı terlemek farklı hastalıkların habercisi olabilir

Terlemenin sosyal boyutunun ötesinde ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğini vurgulayan Dahiliye Uzmanı Dr. Hayri Kara, “Terleme şikayeti mutlaka ciddiye alınmalı ve nedenleri ortaya konmalıdır. Özellikle yaz aylarında terleme normal kabul edildiğinden bu sorun çoğu zaman gözden kaçar ancak nedeni araştırılmazsa uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle bölgesel terleme ciddiye alınmalı ve nedeni araştırılmalıdır.

Aşırı Terlemenin FİZYOLOJİK VEYA PSİKOLOJİK NEDENLERİNE DİKKAT EDİN

Terlemenin çok doğal ve hatta sağlıklı bir durum olduğunu belirten Uzm. Hayri C. Kara, yüksek sıcaklık ve artan fiziksel aktiviteden kaynaklanan terlemenin normal olduğunu ve bazen uyarılma, korku ve stres gibi faktörlerin de terlemeye neden olduğunu söyledi. Bu gibi durumlarda kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek terleme varsa bunun altında yatan psikolojik nedenlerin araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Terlemenin fizyolojik nedenlerinin de son derece önemli olduğunu belirten Uzm. Hayri C. Kara, “Vücut kendi sıcaklığını dengelemek için terler ve bu da bu hormonların iyi çalıştığını gösterir ancak aşırı terleme de hormonal bir bozukluğa işaret eder” dedi.

AŞIRI TERLEME HANGİ HASTALIKLARDIR?

tecrübe. Hayri C. Kara, “Terleme vücudun hormonal bir tepkisi olduğu için aşırı terleme durumlarında mutlaka hormonlara bakılmalıdır. Çünkü altta yatan sebep hormonların fazla çalışması olabilir. Örneğin aşırı terleme, tiroid bezinin fazla çalıştığı ve hipertiroidi olarak adlandırılan durumlarda sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Ayrıca yüksek tansiyon olarak da adlandırılan hipertansif hastalarda terleme normalden daha fazladır.

Terleyenleri test yaptırmaları konusunda uyaran uzman. Dr. Kara, aşırı terlemenin habercisi olabilecek hastalıkları şöyle sıraladı:

“Enfeksiyon, hormonal bozukluklar, tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidizm), kan şekerinin normalden düşük olması (hipoglisemi), diyabet (diyabet), kanser, solunum yolu hastalıklarının neden olduğu ateş

(tüberküloz vb.), psikolojik nedenler, ağrı sendromları. Ayrıca aşırı terlemenin neden olduğu hastalıklar aşırı tansiyon, böbrek hastalığı, kalp ritmi bozuklukları, aşırı yorgunluk, aşırı halsizlik, denge bozuklukları gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

AŞIRI TEDAVİDEN DÖNMEK MÜMKÜN MÜ?

tecrübe. Hayri C. Kara, ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilen aşırı terlemenin tüm bunların üzerine cilt hastalıklarına neden olabileceğini söyledi. Kara, “Özellikle koltuk altı bölgesinde oluşan lekeler, yüzdeki sürekli nem ve ellerdeki sürekli nem cildinizi tahriş edebilir ve mantar hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca çalışma hayatınızı veya işinizi olumsuz etkileyebilir. Günlük yaşam .

Tedaviden önce nedenlerin belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Kara, şunları kaydetti:

“Aşırı terlemeyi olumlu sonuçlarla tedavi etmenin etkili yöntemleri elbette mümkündür. Terleme sorununu botoks, parasempatik blokaj veya ilaç tedavisi ile çözebiliriz. Ancak altta yatan nedeni bilmeden tedavi uygulamak doğru değildir. Sorunu olan kişiler. aşırı terleme varsa bu sorunu çözmeden önce sebebini ele almalıdırlar bunun için hormon veya kan testi yapabilirler tabi ki burada net bir tedavi önermek son derece yanlış olur bir iç hastalıkları uzmanı olarak danışmalarını tavsiye ederim birden çok nedeni olan bir durumun doğru tedavisi için bir doktor ve terleme sorununun ana nedenine göre bir tedavi yöntemi izleyin.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu