Sağlık

Astım ataklarında bu ilk yardım kurallarına dikkat!

Astımın, çevremizdeki alerjenler ve çevresel faktörler nedeniyle akciğerlerin hava yollarının zarar görmesi nedeniyle aşırı hassasiyet ve tekrarlayan öksürük, nefes darlığı ve bu hassasiyetle hırıltı gibi belirtilerle kendini gösteren önemli bir hastalık olduğunu belirten Altınbaş Üniversitenin Açılış Konuşmacısı İlk ve Acil Yardım programı. Görmek. Özlem Karagöl, “Hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilen bu hastalıkta, hava kalitesi düşük şehirlerde yaşayanlar, sigara içenler veya sigara dumanına maruz kalanlar, alerjisi olanlar ve ailesinde astımı veya alerjisi olan kişiler risk altındadır.

Astım ataklarına karşı en koruyucu önlemin hastaların ilaçlarını her zaman yanlarında bulundurmaları olduğunu vurgulayan konuşmacı. Görmek. Özlem Karagöl astım atakları ve ilk yardım müdahaleleri hakkında bilgi verdi.

BAŞLICA TETİKLER: KİRLİ HAVA, KİMYASALLAR, İŞLENMİŞ GIDALAR VE DEPRESYON

Astım tetikleyicileri arasında polen, evcil hayvanlar, ev tozu akarları, egzersiz, duman, aşırı sıcak ve soğuk, hava kirliliği, kimyasal kokular veya dumanlar, obezite, stres ve duygudurum bozuklukları (depresyon gibi), bazı viral hastalıklar, ilaçlar ve işlenmiş gıdalar bulunur. Yiyecek ve içeceklerdeki sülfit ve koruyucu maddeler listesi, Öğr. Görmek. Özlem Karagöl, “Astım krizinde hava yolu tıkanıklığının bir an önce düzeltilmesi ve solunum fonksiyonlarının normale döndürülmesi gerekiyor. Oksijen eksikliğinin düzeltilmesi, hasta eğitimi, uygun ve yeterli koruyucu tedavi ile ileride nöbetlerin önlenmesi, nöbet sırasında hastanın nasıl davranması gerektiği, hangi ilaçları kullanması ve ne zaman hastaneye gitmesi gerektiği konusunda hastayı aydınlatmak önemlidir.

ASTIM ATAKLARINA İLK MÜDAHALEDE NE YAPILMALIDIR?

Astımın en önemli semptomlarının nefes almada güçlük olduğunu belirten, yeterli nefes almadığını, hızlı nefes alıp verme ve öksürme, nefes verirken hırıltı veya hırıltılı soluma ve göğüste sıkışma veya ağrılı hissetme olduğunu ifade eden konuşmacı. Görmek. Karagöl, ilaç almasına rağmen semptomlarının arttığına, şiddetli nefes darlığına, normal konuşmada bozulmaya (cümleyi telaffuz edememe), terlemeye, solgunluğa, kaygı ve panik durumuna, dudaklarda gri-mavi ton ve tırnak yataklarına dikkat çekerek, şunları kaydetti: bilinç kaybı, astım krizi sırasında durumun ciddileştiğini gösteren belirtilerdir. . Konuşmacı, astım ataklarına karşı ilk müdahalenin hayati önem taşıdığını vurguladı. Görmek. Özlem Karagöl son olarak astım atakları için ilk yardımda şu bilgileri verdi:

“Sakin olun ve hastaya güvenli olduğunu söyleyin. En rahat olduğu pozisyonu almasına yardım edin. Depozitoyu zorlamaya çalışmayın. Pencereleri açın ve dar kıyafetleri gevşetin. Kendi ilacını (inhaler, hava) almasına yardım edin. İlacı aldıktan sonra 5 (beş) dakika içinde durum düzelmezse, 112 acil numarasını arayın veya arayın. Acil durum ekibi 112 gelene kadar ayrılmayın ve kontrol edin.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu