Sağlık

Astım okul başarısını etkiler mi?

Dünya genelinde astım prevalansının %1,4 ile %21,5 arasında değiştiğini anlatan Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akçal, astım ve alınması gereken önlemler konusunda önemli bilgiler verdi.

Hastalığın çocukların günlük aktivitelerini sınırlayan ve akademik başarılarını olumsuz etkileyebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akçal, “Mevsimlerin değişmesiyle çocuklarda astım semptomları arttı. . Astımın nedeni olan hava yollarının daralmasının altında yatan neden bronşların etrafındaki düz kasların kasılması ve mukusun artmasıdır. Astım atakları birçok faktör tarafından tetiklenebilir Mantarlar, toz akarları Hayvan kılı epiteli, ağaç ve çimen poleni gibi alerjenler, sigara dumanı, kimyasal kokular, soğuk hava, üst solunum yolu enfeksiyonları, egzersiz gibi tetikleyiciler en sık karşılaştığımız faktörlerdir. günlük hayatımızda.

“HASTALARIN YÜZDE 80’İNDE BELİRTİLER OKUL ÖNCE BAŞLIYOR”

Astımın kronik bir akciğer hastalığı olduğunu vurgulayan Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akçal şunları söyledi:

“Çeşitli tetikleyicilere yanıt olarak gelişen ataklarla ilerler. Bu nedenle ataklar arasında şikayet olmaz, ancak öksürük, hırıltı, hızlı nefes alma, nefes darlığı ve sıkışma hissi. Atak sırasında göğüste sıkışma meydana gelir. 80’de çocukluk çağı astımı tanısı konulan hastaların yüzdesi, semptomlar okul öncesidir.Bu dönemde ortaya çıkan hırıltı astımın ilk belirtisi olabilir.Sabah ilk ortaya çıkan gece öksürüğü veya öksürük,ağır veya egzersize bağlı öksürük,sık bronşiolit-bronşit tedavi öyküsü , sık inhaler tedavisi (solunum nebular tedavisi) Astım ihtiyacı, aile bireylerinde astım tanısı, hastanın daha önce atopik egzama tanısı veya besin alerjisi olması, soğuk algınlığının tetiklediği astım semptomları olabilir.

“EBEVEYN EĞİTİMİ VE ALERJENLERDEN KORUNMA İKİ TEMEL KURAL”

Etkili astım tedavisi için hasta eğitiminin ve yakın işbirliğinin önemine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Prof. Ömer Akçal, “Birçok çalışmada hasta ve ailelerinin eğitilmesinin astım kontrolünü ve hastaların yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilediği gösterilmiştir. Tetikleyicilere karşı koruma, tedavinin ilk adımıdır. Çevresel risk faktörleri (tetikleyiciler) ile temasın azaltılması hem astım gelişiminin önlenmesi hem de hastalık gelişiminin önlenmesidir. Kişilerde semptomların kontrol altına alınması açısından önemlidir. Alerjenlerin yok edilmesi, azaltılması gibi tetikleyici faktörlerden kaçınılması önerilir. tütüne maruz kalma, aşırı soğuğa karşı koruma, düzenli egzersiz. Medikal tedavi her hasta için uygun tedavi basamağı seçilerek organize edilmelidir.Alerjik astımlı hastalarda solunum yolu alerjenleri tarafından ataklar tetiklenir.Sorumlu alerjenin ortadan kaldırılması, çevre koşullarının düzenlenmesi, medikal tedavinin yanı sıra alerjen spesifik immünoterapi (GİA) Tedavi modaliteleri arasında alerji aşısı olarak tanımlanan GİA tedavisinde uygulanmaktadır. İmmün tolerans gelişimini indükleyerek hastalığın seyrini değiştirebilen tek tedavi yöntemi budur. Her hastaya uygun tedavi seçeneği, düzenli takip ve tıbbi değerlendirmeye dayalı olarak bir çocuk immünolojisi ve alerjik hastalıklar alt uzmanı tarafından düzenlenmelidir.

“ASTIM KONTROLÜ OKUL BAŞARISINI VE FİZİKSEL AKTİVİTEYİ ARTIRIR”

Soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarının birçok astımlı hastada sonbahar ve kış aylarında nöbetleri tetiklediğini anlatan Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akçal, “Havaların soğumasıyla birlikte ilaçların çocuk alerjisi uzmanları tarafından yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Astım hastalarının risk dönemlerinde düzenli kullanmaları gereken ilaçları ihmal etmemeleri son derece önemlidir. orta derecede kontrollü astım, orta derecede kontrollü astım ve kontrolsüz astım olmak üzere üç gruba ayrılır. işleme adımlarını artırmak için. Astım hastaları için önerilen bir diğer koruyucu önlem grip aşısıdır. Grip virüsü, bu sezon üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın nedenleri arasında yer alıyor. Sigaraya maruz kalmaya azami dikkat gösterilmelidir. Okula başlayan astım hastaları için Genel hijyen kuralları alışkanlık haline getirilmelidir. Astım atağı için tedaviye ihtiyaç duymadan atağın önlenmesi ve koruyucu tedavilerle hastanın astımının kontrol altına alınması hastanın hem akademik hem de fiziksel aktivitedeki başarısına olumlu katkı sağlayacaktır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu