Sağlık

Bitki çaylarının zararı ortaya çıktı!

MİKTAR DEĞİŞİKLİK OLABİLİR

Her bitki için önerilen miktarın kişisel faktörler (yaş, vücut ağırlığı, kişinin tolerans düzeyi) ve bitki ile ilgili faktörler (kullanılan kısım) ile kullanım amacı ve sıklığına bağlı olarak değişebileceğini belirten Prof. söz konusu. Özlem Araz, sağlıklı yaşam için koruma amacıyla yüzde 2’lik bir konsantrasyonun (kaynamış suya bir poşet) uygun olduğunu söyledi.

BİTKİSEL ÇAY KULLANIMINDA DİKKATLİ OLUN

Tavsiye edilen miktarlarda kullanıldığında faydalı olan bitki çaylarının bol miktarda ve çok uzun süre kullanılmasının böbreklerde tahrişe ve vücuttaki elektrolit dengesinin bozulmasına yol açabileceğinin altını çizen Dr. söz konusu. Özlem Araz, “Bazı bitki çaylarının aşırı kullanımı kanın pıhtılaşmasını engeller (antikoagülan) ve tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir (hipotansiyon ve hipertansiyon). Bu nedenle kan sulandırıcı kullananlar, kalp hastaları, hamileler, emziren anneler, alerjisi olanlar, safra taşı hastaları ve böbrek hastalarının bitki çayı kullanırken doktorlarına danışmaları önemlidir.

KIŞ ÇAYI TARİFİ

tecrübe. Dyt Özlem Araz kış çayının nasıl yapıldığını anlattı:

Kaynayan suya 1 gram ekinezya, 2 gram adaçayı, 2 gram çiçek, 3-4 kuşburnu, 1 küçük dilim zencefili ekleyin. 5-10 dakika demlendikten sonra kapaklı bir kap ile kapatın. 1 tatlı kaşığı bal ve içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu