Sağlık

Bu çaylar kronik diz ağrılarını azaltıyor, iltihaplanmaya iyi geliyor!

Araştırmalar, günde iki bardaktan fazla çay içenlerin romatizmal eklem iltihabı çay içmeyen veya düzenli içenlere göre daha az olasıydı. Gözlemsel çalışma, Ağustos 2021’de Arthritis Research & Therapy’de yayınlandı.

Romatolog Dr. Artrit tedavisi söz konusu olduğunda, Mahsa Tehrani, “Çayların, teorik olarak altta yatan iltihaplanmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle çayın faydalı olabileceğini düşünüyorum” diyor.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sağlık koşullarını veya hastalıklarını tedavi etmek için ilaç olarak çayları veya diğer takviyeleri henüz resmi olarak onaylamamış olsa da, çaylar uzun zamandır sağlık için çeşitli sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Bazı bilimsel araştırmalar göstermiştir ki çeşitli bitki çayları kronik diz ağrısı, iltihap Sonuç olarak, bunlar gibi sağlık sorunları için iyidirler.

 • Çay yapraklarını sıcak suda demlediğinizde, polifenoller veya antioksidanlar dahil bitkinin faydalarını çıkarabilirsiniz.
 • Evde şekersiz, sütsüz, doğal yöntemlerle hazırlanan bitki çayları kalori, sodyum, koruyucu, tatlandırıcı, karbonhidrat, protein veya yağ içermez.
 • Çay, romatoid artriti yatıştırmaya yardımcı olmasının yanı sıra kafein içeriğiyle de canlanmanıza yardımcı olur.
 • Ayrıca kalp hastalığına ve muhtemelen kansere karşı koruma sağlayabilir, kolesterolün dengelenmesine yardımcı olabilir ve diyabet riskini azaltabilir.

Ancak bu unutulmamalıdır. İçtiğiniz bitki çaylarının reçeteli ilaçlarınız veya aldığınız diğer ürünlerle etkileşime girmeyeceğinden emin olmak için herhangi bir tamamlayıcı tedaviyi denemeden önce doktorunuza danışın. Çünkü bazı durumlarda çay, ilaçların yan etki riskini artırabilir. Bu nedenle, daha önce hiç tüketmediğiniz bir çayı birdenbire içmeye başladığınızda, bunu doktorunuzla görüşmelisiniz.

AĞRILARIN AZALTILMASINA VE İLTİHAPLARIN DÜZELTİLMESİNE YARDIMCI OLAN 6 BİTKİ ÇAYI

1. ZENCEFİL ÇAYI

İtalyan bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre zencefil çayı sadece mide bulantısına değil vücuttaki iltihaplanmaya ve kronik diz ağrılarına da iyi geliyor.

 • 2016 yılında hakemli dergi Natural Product Research’te yayınlanan araştırma, zencefil takviyesinin artritli kişilerde iltihaplanma ve kronik diz ağrısı üzerindeki etkisini değerlendirdi.
 • Test denekleri 30 gün boyunca 5 gr ekinezya ile 25 mg zencefil aldı ve Yaşam Kalitesi Ağrı Ölçeğinde önemli gelişmeler bildirdi.

Marketlerde ve marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz zencefil kökünü ince ince dilimleyin ve yaklaşık 10 dakika sıcak suda bekletin. Çayınız hazır!

Uyarı: Michigan Medicine’e göre zencefil kan pıhtılaşmasını etkileyebilir. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız, zencefil kürü almadan önce doktorunuza danışın.

2. YEŞİL ÇAY

Kalp sağlığı koruyucusu ve beyin güçlendirici olmasının yanı sıra, bu antioksidan bakımından zengin çay, romatoid artritin neden olduğu eklem ağrılarını ve iltihaplanmayı azaltmaya da yardımcı olabilir.

Şubat 2016’da Arthritis & Rheumatology’de yayınlanan bir araştırma, yeşil çayda bulunan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) adlı bir fitokimyasalın, diğer hücresel işlevleri etkilemeden romatoid artritin etkilerini bloke edebileceğini buldu.

Çalışma hayvanlar üzerinde yapılmış olmasına rağmen, araştırmacılar EGCG’nin reçeteli ilaçlara gelecekte bir alternatif olabileceğine inanıyor.

Uyarı: Yeşil çay, asetaminofen (Tylenol) ile etkileşime girebilir.

3. Kuşburnu çayı

Konsantre bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu çayı, hastalıklara karşı uzun süredir kullanılan bitkisel ürünler arasındadır.

Avustralya Aile Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan araştırma, bir tür galaktolipid olan fitokimyasallarından birinin, hem osteoartrit hem de romatoid artritli insanlara fayda sağlayabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu açıklıyor. Bu meta-analiz, kuşburnu tozunun “sürekli olarak ağrı skorlarını azalttığını ve belirli bir oranda kuşburnu alan hastaların kuşburnuna plaseboya göre iki kat daha fazla yanıt verdiğini” buldu.

Dikkat: Orak hücre hastalığı, diyabet, anemi veya demir eksikliği çekiyorsanız kuşburnundan kaçının. Hamileyseniz, jinekoloğunuza danışmadan kuşburnu çayı tüketmeyin.

4. SİYAH ÇAY

Siyah çay, anti-inflamatuar etkilere sahip bir biyoflavonoid olan kersetin açısından zengindir. Archives of Biochemistry and Biophysics’de yayınlanan bir araştırma, kersetin’in iltihabı azalttığını ve antioksidan savunmayı artırdığını buldu.

Dikkat: Siyah çay, nasıl demlendiğine bağlı olarak kafein açısından yüksek olabilir, kafein miktarına bağlı olarak bazı ilaçların etkinliğini etkileyebilir. Çay sizi sinirlendiriyorsa, kafeinsiz siyah çay tüketmeyi deneyebilirsiniz.

5. söğüt kabuğu çayı

Söğüt kabuğu, sadece günümüzde değil, eski çağlardan beri ağrı kesici olarak kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Söğüt kabuğu çayının bazı etkileri şunlardır:

 • Kireçlenmeyi çözer ve önler.
 • Sinüzit ve migren ağrısını dengeler.
 • Ağrı kesici etkisi sayesinde vücudunuzda herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.
 • Vücuttaki iltihabı gidermeye yardımcı olur.
 • Menstrüasyon sırasında oluşan ağrı, sızı ve iltihabı azaltır.

Ek olarak, bazı tıbbi araştırmalar, söğüt kabuğunun eklem ağrısı ve osteoporozda kullanımını desteklemektedir. Phytotherapy Research’te yayınlanan bir araştırma, söğüt kabuğu ekstresindeki polifenollerin ve flavonoidlerin hem antienflamatuar hem de ağrı giderici etkilere sahip olduğunu buldu.

Uyarı: Halihazırda ilaç kullanıyorsanız söğüt kabuğu çayı doktor kontrolü olmadan tüketilmemelidir. Çünkü metotreksat, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, beta blokerler, kan sulandırıcı kullananlar, hamileler ve 16 yaş altı söğüt kabuğu çayı tüketmemeleri tavsiye edilir.

6. Isırgan çayı

Isırgan otu bitkisi yüzlerce yıldır özellikle Avrupa’da kas ve eklem ağrıları, artrit ve gut tedavisinde kullanılmaktadır. Molecules dergisinde yayınlanan bir araştırma, ısırgan yaprağı ekstresinin antioksidan aktivitesinin, iltihaplanma sürecini etkileyen anahtar enzimlerden birini engellediğini gösteriyor.

Isırgan otu yaprakları, eklem ağrısını gidermek için cilde topikal olarak da uygulanabilir.

Uyarı: Isırgan otu hamile kadınlar veya böbrek veya mesane sorunları olan kişiler için önerilmez.

Sağlık içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu