Sağlık

Cinsel anlamda sürekli uyarılmak da ruh sağlığını bozuyormuş

Kalıcı Cinsel Uyarılma Sendromu (PSAS) olarak bilinen sendrom, kişinin herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmek istemeden veya herhangi bir cinsel ilişki ile karşılaşmadan spontan uyarılma sonucu başta vajina olmak üzere cinsel organların tüm bölgelerinde ortaya çıkar. uyarıcı; Karıncalanma, çarpıntı veya yoğun uyarılma ile kendini gösteren rahatsız edici bir sahte boşalma hissi olarak tanımlanır.

Sonuç olarak, kalıcı bir genital uyarılma bozukluğu,

  • Görünüşte cinsel olmayan bir uyaranla veya onsuz ortaya çıkabilir.
  • Saatler veya günler süren ve kendi kendine tamamen geçmeyen genital uyarılma belirtileri görülür.
  • Bedensel genital uyarılma genellikle kişi tarafından cinsel istek veya arzudan bağımsız olarak yaşanır.
  • Aniden ve beklenmedik bir şekilde veya istenmeyen bir şekilde olur.
  • Cinsel uyarılma olağan orgazm deneyimiyle çözülmeyebilir, ancak bazen saatlerce veya günlerce süren çoklu orgazmlarla hafifletilebilir.
  • Kalıcı genital uyarılma bozukluğu olan kişiler günlük yaşam aktivitelerini sürdürmekte zorluk çekerler.

Sahte boşalma hissinin tedavisi var mı?

Psikiyatrist Doç. Nermin Gündüz, vaka bazında tedavi edilen kalıcı genital uyarılma bozukluğunda hastaların günlük yaşam aktivitelerini sürdürmekte zorlandıklarını açıklıyor. Bazen bu, cinsel uyarılma olağan orgazm deneyimiyle çözülmediği ve hastanın durumu yalnızca çoklu orgazmlarla rahatladığı için saatler veya günler boyunca devam eder.

İnsanların hiperseksüalite teşhisi konmaktan korktukları için şikayetlerini çoğu zaman tıp uzmanlarıyla paylaşmadıklarını belirten Psikiyatri Uzmanı Doç. Nermin Gündüz, bu sendromun ruh sağlığını da olumsuz etkilediğini, kesin nedenin bulunamadığı için tedavilerin vaka bazında ilerlediğini belirtiyor.

PSAP neden ruh sağlığını etkiler?

Psikiyatrist Doç. Dr. Nermin Gündüz konuyu şöyle açıklıyor:

“Kişinin normal günlük yaşam aktivitelerini sürdürmesini engelleyen cinsel uyarılma, bu sendromlu kişilerde normal bir orgazm deneyimi ile çözülmez ve saatler hatta günler süren çoklu orgazmlarla rahatlayabilir. Kalıcı genital uyarılma bozukluğu tanısı konan kişilerde ruh sağlığında bozulma görülür. Ayrıca cinsel fonksiyonlarını ve günlük aktivitelerini sürdürmekte zorlanırlar. Öte yandan, kalıcı cinsel uyarılma bozukluğu, yaygınlığından daha düşük bir oranda teşhis edilen bir durumdur. Hastalar tarafından utanç verici olarak algılandığı için çoğu zaman bu durumu doktorlarıyla bile paylaşamazlar. Ancak zamanla hastalarda depresyon, kaygı, huzursuzluk, suçluluk, utanç, sosyal izolasyon ve hatta intihar düşünceleri görülebilir.

Psikiyatrist Doç. Dr. Nermin Gündüz sözlerini şöyle sonlandırıyor:

“Kalıcı genital uyarılma bozukluğunun klinik tablosunun neden oluştuğu hakkında çok az şey biliniyor. Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik nedenlerle bağlantılı olabilir veya vasküler, nörolojik ve ilaca bağlı süreçlerle bağlantılı olabilir. Bu nedenle detaylı bir inceleme gerekebilir. Kalıcı cinsel uyarılma sendromunun nedeni henüz belirlenmediği için standart bir tedavisi yoktur. Tedaviye vaka bazında başlamanın ve takip etmenin uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu