Sağlık

Çocukların eğitim döneminde ton balığı tüketimi önemli

Tozan yaptığı yazılı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılının ilk sınıfı için zilin çaldığını hatırlatarak, yeni eğitim döneminde velilerin, çocukların dört gözle beklediği ödevlerinin eskisinden daha fazla olduğunu ifade etti.

Salgının etkisinin devam ettiği bu günlerde okul çağındaki çocuklar için iyi beslenmenin büyük önem taşıdığını belirten Tozan, magnezyum, fosfor, demir başta olmak üzere omega 3’ler ve B12 vitaminleri gibi mineraller açısından zengin olan ton balığının, A, D ve E, çocukların eğitimine yardımcı oluyor, görev süresi boyunca destekleyici bir rol oynadığını kaydetti.

“TUNA IQ SEVİYESİNİ ARTIRIYOR”

Tozan, düzenli olarak tüketilen ton balığının çocuklarda IQ seviyelerinin yükselmesine olumlu katkı sağladığını iddia etti. “Bu gerçek farklı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ton balığındaki omega-3’ler dopamin ve serotonini dengeler ve beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda omega-3’lerin hafıza güçlendirici etkisi vardır. IQ seviyesini yükseltir, aynı zamanda bir besindir.” sosyal ve kişisel becerileri geliştirme, kas ve kemik yapısını güçlendirme gibi etkileri olan ton balığı, içerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarını artıran, göz sağlığı ve bağışıklığı güçlendirmede de önemli bir oyuncu. cümleleri kullandı.

“SAĞLIKLI KALBİ KORUR, BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIR”

Tozan, sağlıklı kalp ve kemiklerden sağlıklı cilde, hafızadan sağlıklı gözlere kadar yedi ile yetmiş yaş arasındaki herkes için mucize bir besin olan ton balığının bağışıklık sistemini desteklediğini söyledi.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından haftada en az iki kez tüketilmesi gereken besinlerden biri olan ton balığı, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bağışıklık koruyucu bir besin olma özelliğine sahiptir. Ancak unutulmamalıdır ki, bağışıklığı artırma konusunda her balık aynı yararı sağlamaz. Balıklar ancak doğal ortamlarında yetiştirildiklerinde bir bağışıklık silahı görevi görebilirler. Çocuklar eğitim döneminde uzun saatler boyunca sosyal bir ortamda olacakları için balık ve ton balığı tüketme alışkanlığının kazandırılması hem vücudun direncini artıracak hem de bağışıklık sisteminin korunmasını sağlayacaktır. Bu dönemde ebeveynlerin sağlıklı ve doğru beslenmenin arkasındaki itici güç olması çok önemlidir. değerlendirmesini yaptı.

“DERİN DENİZDEN CIVATASIZ BALIK SEÇİMİ”

öğretmen. Tozan, çocukların gelişiminde önemli rol oynayan ton balığını tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar olduğunu söyledi.

Tozan, orkinosların derin ve açık denizlerden geldiğini iddia ederek, şunları kaydetti:

“Hint ve Atlantik Okyanuslarının temiz sularından sofralarımıza gelen saf ton balığı, çiftlik balığı değil, en doğal omega-3 kaynağı olarak sağlık açısından pek çok fayda sağlıyor. bu okyanuslar cıva içermez.dünyanın birçok bölgesi.Bu nedenle güvenilir kaynaklardan ve kaliteli markalardan sağlıklı ton balığı tüketimine dikkat edilmelidir.Zeytinyağı ile açılması kolay ton balığı ile hazırlanan düşük kalorili menüler, bu bir mucizedir. Akdeniz, aynı zamanda çocuklara da yardımcı oluyor. Kilo kontrolünde önemli rol oynamaya devam ediyor.”

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu