Sağlık

Erkeklerde en sık görülen 2. kanser!

Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olan prostat kanseri, günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Özellikle 50 yaşından sonra prevalansı artan prostat kanserinin kesin nedeni olmasına rağmen obezite, batılı beslenme tarzının kolesterol ve genetik faktörlerin yüksek olması riski artırdığına dikkat çeken minimal invaziv ve robotik üroloji profesörü Prof. 7 erkekten 1’i bilinmiyor. Dr. Ali Rıza Kural “Prostat kanseri sinsi ilerlediği ve başlangıçta hiçbir hastada şikayete yol açmadığı için ileri bir aşamada ortaya çıkıyor. Bu nedenle 40 yaşından itibaren babası veya erkek kardeşi olanlarda ailesinde prostat kanseri olanlar ve ailesinde meme kanseri olanlar artmış genetik risk altındadır; Aksi takdirde 50 yaşından itibaren erken tanı için serum PSA (prostat spesifik antijen) tayini ve her yıl parmakla rektal muayene (DRM) yaptırılması erken tanı için şarttır. dedim. öğretmen. Ali Rıza Kural, Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Ayı ve 15 Eylül Dünya Kanser Farkındalık Günü prostat kanseri nedeniyle yaptığı açıklamada en sık sorulan 8 soruyu yanıtlayarak bazı önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

SORU: Prostat kanseri teşhisi için sadece PSA testinin yeterli olduğu söyleniyor. Parmak muayenesi yapmak istemiyorum. Ne yapmalıyım?

YANITLAMAK İÇİN: Bir PSA’nın kontrol edilmesi elbette önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla PSA üretmeyen az sayıda agresif kanser de vardır. Ayrıca her yüksek PSA kanser olduğu anlamına gelmez, PSA başka nedenlerle de yükselebilir. Yaşa özel PSA normal olmakla birlikte, bu hastalar için dijital prostat muayenesi (DRM) çok önemlidir. PSA değeri ne olursa olsun DRM’de sertlik varlığı prostat kanserini düşündürmeli ve gerekli görüntülemelerden sonra biyopsi yapılmalıdır.

SORU: Bir yakınım şikayet etmese de muayeneler sırasında prostat kanseri tespit edildi ve bu bizim için sürpriz oldu. Prostat kanseri belirtileri var mı?

YANITLAMAK İÇİN: Prostat kanseri adet başlangıcında herhangi bir şikayete neden olmaz. İlerlemiş kanserlerde tümör kitlesinin idrar yollarına yaptığı baskı nedeniyle zor ve sık idrara çıkma, menide kan, kemik ağrısı ve kilo kaybı meydana gelebilir. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Aile öyküsü varlığında 40 yaşından itibaren veya 50 yaşından itibaren her yıl gerekli test ve muayenelerin yaptırılması gerekmektedir.

SORU: PSA değerim yüksek çıkınca gittiğim doktor hemen biyopsi almamı söyledi. Sonra endişelendim ve ikinci görüş için gittiğim ürolog önce MR çekelim sonuca göre karar verelim dedi. Diğer parametrelere de bakacağını söyledi. Hangi yoldan gitmeliyim?

YANITLAMAK İÇİN: PSA’daki her artış prostat kanserinin varlığını göstermez. Total PSA ve serbest PSA değerlerini karşılaştırdığımızda serbest/toplam oranı 0,19’dan küçük ise kanser şüphemiz artıyor. Başka bir önlem “PSA dansıBu ölçümde PSA değeri prostatın hacmine bölünür ve bulunan değer 0.15’ten büyükse prostat kanseri şüphesi artar. Son yıllarda olması gerekenden daha yüksek bir PSA fraksiyonu prostat kanseri şüphemizi de artırmaktadır. Tüm bu değerlendirmeler ile eğer şüpheleniliyorsa, prostatın yüksek çözünürlüklü fotoğrafı olarak tanımlanabilecek prostatın multiparametrik MRG’si yapılmalıdır. alınmalı ve gerekirse biyopsi alınmalıdır.

SORU: Muayene ve biyopsi sonrası bende prostat kanseri tespit edildi. Biyopsiyi yapan doktor hemen ameliyat önerdi. Gittiğim başka bir doktor ameliyata ve tedaviye gerek olmadığını söyledi, takip edelim mi? Kafam karıştı, ne yapmalıyım?

YANITLAMAK İÇİN: Prostat kanseri olan tüm hastalar için cerrahi veya başka bir tedavi gerekli olmayabilir. Numunelerin bir veya ikisinde, biyopsi dokusunun yarısından azında 3+3:6 Gleason skoru yani agresif olmayan kanser varsa bu hastalar cerrahi veya başka yöntemlerle tedavi edilmemeli, ancak düzenli olarak takip edilmelidir. Yıllar boyunca binlerce hasta üzerinde yapılan araştırmalar, bu tümörlerin çoğunun yaşamları boyunca hastalara zarar vermediğini göstermiştir. Böyle bir durumda aktif sürveyans yöntemi kullanılarak 6 ayda bir PSA tespiti ve iki yıl içinde MR çekilmesi ve hedefe yönelik biyopsi yapılması yeterlidir. Bu hastaların sadece yüzde 25 ila 30’unun 5 yıl içinde tedaviye ihtiyacı olacak. Diğerleri ömür boyu tedavi gerektirmez.

SORU: İdrar sorunlarım beni pek rahatsız etmiyor ama ilerde kanser olmamam için şimdi prostat ameliyatı olmak istiyorum, sakıncası var mı?

YANITLAMAK İÇİN: öğretmen. Dr. Ali Rıza Kural “Benign prostat hiperplazisinde genellikle üretradan (bezi çok büyükse robotik cerrahi) girilerek yaptığımız ameliyatlarda prostat “Transizyonel Zon” Aradığımız kısmı kaldırıyoruz. Böylece idrar yolu açılır ve hastalar rahat bir şekilde idrar yapabilir. “Çevresel bölge” Hasta dediğimiz prostatın kabuğunu bırakıyoruz. Prostat kanseri sıklıkla bu bölümden ortaya çıkar. Sonuçta iyi huylu prostat ameliyatı kanser riskini ortadan kaldırmaz. Ayrıca ilerleyen yıllarda benign prostat hiperplazisi nedeniyle ameliyat olacak özellikle genç hastaların PSA düzeylerini takip ediyor ve gerekirse DRM uyguluyoruz. dedim.

SORU: Biyopsi sırasında prostat kanseri tespit edildi. Doktorum açık ameliyat önerdi. “Açık ameliyatta elimle daha iyi hissediyorum” dedi. Başka bir doktor kesinlikle robotik cerrahi önerdi. Ne yapmalıyım ?

YANITLAMAK İÇİN: Robotik radikal prostatektomi ameliyatı son 20 yılda artan sayılarda gerçekleştirilmiştir. İlk yıllarda açık cerrahi mi yoksa robotik cerrahi mi uygulanmalı sorusunun cevabı artık veriliyor. İki yöntem arasında kanser kontrolü açısından anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, robotik cerrahide idrar kontrolü ve cinsel ereksiyondaki iyileşme belirgin olarak daha iyidir. Ayrıca robotik radikal prostatektomi ameliyatlarında kan bağışı oranı %1’in altındadır ve ameliyat sonrası iyileşme oranı 2 kat daha kısadır. Artık ameliyat öncesi her türlü detaylı anatomik bilgiye ulaşabileceğimiz için, “Elimle daha iyi hissediyorum” görüş artık geçerli değil. Ekonomik olarak ulaşılabilir ise robotik cerrahi tercih edilmelidir.

SORU: Vitamin almak prostat kanserini önler mi?

YANITLAMAK İÇİN: Vitamin kullanımı konusu yıllardır çok konuşuluyor. Bir süredir selenyum ve E vitamini kullanılması tavsiye edilse de, “Seçmek”Çalışma hiçbir faydası olmadığını gösterdi. Günümüzde prostat kanserinden korunmak için; bu 5 basit ama etkili adımı atın; Az yağlı beslenmek, bol meyve ve sebze yemek, fazla süt ve süt ürünleri tüketmemek, bol su içmek ve egzersiz yapmak tavsiye edilir. Hiçbir vitamin veya ilaç yardımcı olmaz.

SORU: PSA seviyesi yüksek dediğimde eczaneden ilaç önerdiler. Satın aldı ancak kullanmakta tereddüt etti; kullanmalı mıyım?

YANITLAMAK İÇİN: öğretmen. Dr. Ali Rıza Kural “5 alfa redüktaz inhibitörü dediğimiz ilaçlar (finasterid, dutasterid) prostatı biraz daha küçültebilir ve PSA seviyelerini yarıya indirebilir. Bununla birlikte, bu ilaçların libido azalması veya erektil disfonksiyon gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca bu ilaçlarla PSA değerinin düşürülmesi kanser şüphesiyle takip ettiğimiz hastalarda yanılgılara yol açabilmektedir. Bu tip ilaçlar ileri yaşta ve prostat hacmi 50 ml’den fazla olan hastalarda şikayetleri azaltmak için doktor kontrolünde kullanılmalıdır. dedim.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu