Sağlık

“Gıda takviye ürünlerinin fazlası ciddi hasarlara yol açabilir”

Artan iş temposu, şehirleşme, doğru ve güvenilir gıdanın temin edilememesi, sürdürülebilir gıda güvenliğinin sağlanamaması ve bilgisizlik gibi başlıca güncel beslenme konularını sıralayan, konuşmacı. Görmek. Banu Bekman, “Ayrıca zamanla beslenme düzenini değiştirmek, öğün atlamak ya da fast food tarzı uygun fakat besin değeri düşük gıdaların da arttığı görülüyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu bazı temel besin maddelerinden yoksun kalması nedeniyle sağlıklı olma endişesi taşıyan kişiler, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve daha enerjik hissetmek gibi nedenlerle takviyelere yönelebilir.

NEREDE ÜRETİLDİĞİNİ BİLMEYEN ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN

Takviyelerin, dozu belirlenmiş tablet, kapsül, likit ampul ve pastil gibi formlarda kullanıcıya sunulabilen ürünler olduğunu kaydeden Bekman, şöyle devam etti:

“Bu ürünleri kullanmanın temel amacı, bu gıdaların normal beslenmeyi desteklerken amino asitler, proteinler, vitaminler, mineraller, yağ asitleri gibi besinleri içermesidir. Ancak özellikle internette %100 bitkisel, tamamen doğal, yan etkisi olmayan ve zayıflatıcı, iyileştirici veya önleyici etkisi olduğu iddia edilen sloganlarla pazarlanan ürünler gıda takviyesi değildir. Bu ürünlerin tam olarak nerede ve ne kadar üretildiği bilinmiyor. Takviye satın alırken bilinen ve güvenilen markalar tercih edilmelidir. Hangi ürünlerin onaylandığını bakanlığın internet sitesinde bulmak kolay. Ayrıca eczacılarımız ilgili sistemler üzerinden vatandaşların sağlık bilgilerini doğrulayarak ücretsiz ek danışmanlık hizmeti verebilmektedir.

HER BEDENİN GEREKSİNİMLERİ FARKLIDIR

Banu Bekman, Kovid 19 salgını sonrasında birçok kişinin bağışıklığını güçlendirmek ve virüse karşı dirençli olabilmek için besin takviyelerine yönelmeye başladığını belirterek, “Sonuç olarak birçok üretici bu ilgiyi fırsata çevirmek istedi ve başladı. Her geçen gün yeni ürünler üreterek ve konusunda uzman olmayan akademik unvanlar tarafından karşılanmıştır Beslenme ve gıda sektörü ile ilgili birçok yanlış ve eksik bilgi yayılmaya başlamıştır. Günümüzde vitamin kullanımını öneren çok sayıda klinik çalışma olmasına rağmen Viral enfeksiyonlara karşı bağışıklığı desteklemek için C ve D, diğer vitaminler ve takviyeler için kanıt seviyeleri yeterli değildir.Bu ürünlerin çok fazla olması her zaman daha iyi oldukları anlamına gelmez ve kişiye onarılamaz zararlar verebilir.Besin ihtiyaçları her vücudun s farklıdır. Fazla alınan diyet takviyeleri, hücresel toksisite veya diğer besinlerin emiliminin azalması gibi sorunlara neden olabilir. Yine diyet takviyelerinin etken maddelerle etkileşime girebilecek diğer ilaçlarla birlikte kullanılması hasta tedavi süreçlerinde risk oluşturabilir.

BAZI HASTALIKLARI OLAN VE HAMİLE KİŞİLER DİKKATLİ OLMALIDIR

Özellikle belirli bir hastalık veya hamilelik gibi durumlarda çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Banu Bekman, şu ifadeleri kullandı:

“Gıda takviyesi kullanımında doktor tavsiyesi esastır. Önce vücuttaki düzeyine bakılması ve ardından doktor tarafından dozun ayarlanması önerilir. Öncelik gerçek besinleri tüketmek. Gıda takviyeleri gerçek besinlerin yerini alamaz. Adil, yeterli ve güvenli beslenme yeteneğiniz varsa, vücudun ihtiyaç duyduğu desteği, takviye kullanmak yerine dengeli ve düzenli bir diyetle alabiliriz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu