Sağlık

Hızlı kilo vermek vajinal problemlere neden oluyor

Vajinal genişlemenin sebepleri nelerdir?

Büyük bebekler, uzun ve zor doğumlar, ileri yaş ve menopoz, bağ dokusu hastalıkları, fazla kilo, hızlı kilo alıp verme, çoklu doğumlar insan vücudunun anatomisini ve fonksiyonel yapısını bozar. kadınlarda vajina. Vajina girişinde ve iç kısmında genişlemeye ve ileri evrede sarkmaya neden olur.

Vajina daraltma nedenleri nelerdir?

Vajina genişlemesi ve sarkması kadınlarda vajinal enfeksiyonların artmasına, ilişki sırasında ses ve ağrılara, cinsel duyuların azalmasına, vajinal kuruluk ve vajinaya bağlı olarak cinsel fonksiyonların bozulmasına, sosyal izolasyona neden olur. Daha sonraki durumlarda ise bu durum kadının partnerinden uzaklaşmasına ve hatta ayrılmasına neden olabilir.

Vajina sıkılaştırma

Bu poliklinik şartlarında yapılan basit bir işlemdir. Bu cerrahi bir uygulama olmadığı için riskler minimum düzeydedir. Hasta için genel anestezi veya lokal anestezi gerektirmeyen, kolay tolere edilen ve ağrısız bir tedavi seçeneğidir. Bu avantajlarından dolayı son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

Vajina daraltma nasıl yapılır?

Lazerle vajina daraltma, ayaktan jinekolojik muayene masasında yapılır. İşlem süresi ortalama 10-20 dakika civarındadır. Bu sayede hasta daha rahat ve dingin bir şekilde tedavi edilir. İşlem tamamen ağrısızdır. İşlem sırasında vajinada karıncalanma hissi ve hafif sıcaklık artışı dışında hiçbir şey hissedilmez. İşlem sırasında vajina içine yerleştirilen lazer probu ile vajina duvarı lazer ışığı ile enine ve boyuna taranır. Bu şekilde tüm vajina duvarı sıkılaştırılır.

Vajinal sıkılaştırmadan sonra ne beklenir?

İşlem sonrası hasta sosyal hayatına hemen başlayabilir. İşlemden sonra birkaç gün hafif pembemsi bir akıntı, ardından 1 hafta açık renkli akıntı olabilir. Bu dönemde vajinada hafif bir karıncalanma ve yanma hissi oluşabilir. Bunların hepsi hafif ve geçici şikayetlerdir. İşlemden sonra en az 1 hafta cinsel ilişki önerilmez.

Ameliyatın süresi ve riskleri nelerdir?

Deneyimli ve deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatının (vajinoplasti) ortalama süresi 1 saattir. Ek cerrahi müdahaleler (perinoplasti, üriner inkontinans cerrahisi) gerekli ise müdahale süresi uzayabilir. Vajinal operasyonlar tecrübeli ve tecrübeli ellerde düşük riskli cerrahi operasyonlardır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Hasta postoperatif sekizinci saatte veya bir gün sonra taburcu edilir. Bir hafta sonra kontrole çağrıldı. Bu dönemde genital bölgenin hijyenine dikkat etmek ve düzenli pansuman yapmak gerekir. Doktor uygun görürse antibiyotiğini 1 hafta kullanması istenir. 1 hafta sonra doktor kontrolü yapılır ve her şey yolunda giderse hasta sosyal hayatına devam edebilir. 1 ay sonra ikinci kontrolden sonra hasta cinsel yaşamına başlayabilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu