Sağlık

Kalp krizine ve demansa iyi gelen mucize sebze!

Kanımızda nitrik aside dönüşen ve kan damarlarını genişletip gevşetmeye yardımcı olan nitratlar açısından zengin olan pancar, bunama ve kalp krizlerine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bu nedenle uzmanlar pancar suyu içmeyi tavsiye ediyor. Bununla birlikte, 236 ml’lik bir bardak pancar suyuyla aynı miktarda nitrat elde etmek için yaklaşık 2-3 büyük pancar veya 3-4 küçük pancar yemelisiniz. Bunun yerine pancar suyu tüketebilirsiniz.

Araştırmalar, nitrat açısından zengin içeceğin birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir.

  • Klinik araştırmalara göre pancar, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Çalışma, günde yaklaşık 120 ml pancar suyu tüketen kişilerin kan basıncının daha düşük olduğunu gösteriyor.
  • Pancar suyu, karaciğer üzerindeki oksidatif stresi azaltırken genel kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür.
  • Pancar suyu ayrıca kalp yetmezliği olan kişilerde egzersiz dayanıklılığını ve kas gücünü artırır.

BAHİS SUYU BEYNİ GÜÇLENDİRİR!

Pancar suyu sadece kalp sağlığını değil aynı zamanda beyin sağlığını da korur. Yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, pancar suyundaki nitratların beynin ön loblarına, düşünce ve davranışla ilgili alanlara kan akışını arttırdığını gösteriyor. Bu nedenle, pancar suyu içmek bilişsel gerilemeyi önlemenin veya yavaşlatmanın tamamen doğal bir yolu olarak kabul edilir.

Pancar suyunun önlemeye yardımcı olabileceği tek şey beyin koşulları değildir. Başka bir çalışma ayrıca pancardaki betalainlerin veya onlara mor-kırmızı rengini veren antioksidanların kanseri önleyebileceğini gösterdi.

PANCAR SUYU NASIL YAPILIR?

  • 2-3 büyük pancarın suyunu meyve sıkacağınızdan sıkarak kendiniz yapın. Pancarın tek başına tadını sevmiyorsanız, karışıma taze limon, zencefil ve nane ekleyin.
  • Meyve sıkacağınız yoksa, bir veya iki pancar doğrayın. 1/4 su bardağı sade su veya hindistancevizi suyu ve tatmak için diğer malzemeleri karıştırın. Sıkmak için yüksek güçlü bir blender kullanın.

Sağlık içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu