Sağlık

Kasık fıtığı ölümcül olabiliyor!

Kasık fıtığının belirtileri nelerdir?

Kasıkta şişlik ve ağrı

Ayakta durmak, ıkınmak, öksürmekle artan ve sırt üstü yatınca kaybolan şişlik

Ağrı sadece erken evre fıtıklarda

Kasık fıtığı neden oluşur?

Bağırsakların karın dışına çıkmasını engelleyen destek tabakasının zayıflaması veya yırtılması sonucu oluşur. Bu tabakanın zayıflığı doğuştan veya kompülsif hareketlerden (gerilme, ağır cisimleri kaldırma, öksürme, kompülsif sporlar) kaynaklanabilir.

Doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki tip kasık fıtığı vardır. Hasta şikayetleri her iki durumda da kasıkta şişlik ve ağrıdır. Kasık fıtığının tipi sadece cerrahi tekniği değiştirecektir. Sonuçlar benzer.

Femur fıtığı (femoral fıtık) nedir?

Kasık fıtığı ile aynı şikayetlere neden olan ve daha çok kadınlarda görülen bir fıtık türüdür. Şikayetler ve tedavi seçenekleri kasık fıtığı ile aynıdır.

Boğulmuş (boğulmuş) kasık fıtığı nedir?

Fıtık kesesine giren organ genellikle ince bağırsaktır. Yürüme, öksürme, ıkınma gibi durumlarda ince bağırsağın bir kısmı fıtık kesesine girerek şişlik oluşturur. Sırt üstü yatarken karın içine geri döner ve şişlik geçer. Ancak zamanla fıtık kesesine giren ince bağırsak burada sıkışabilir ve bu durumda sıkışan ince bağırsağın kanlanması bozulabilir. Bu duruma sıkışmış (boğulmuş) kasık fıtığı denir. Bu durumun tıbbi adı hapsedilmiş kasık fıtığıdır.

Kasık fıtığı ilaçla iyileşir mi?

İlaçlarla kasık fıtığını azaltmak, düzeltmek veya yok etmek mümkün değildir. Aksine beklemek fıtığı daha da büyütebilir. Tek tedavi yöntemi yaş ne olursa olsun ameliyattır.

Kasık fıtığı tehlikeli midir?

Kasık fıtığına giren bağırsaklar veya organlar fıtık kesesine sıkışırsa boğulmuş fıtık dediğimiz durum ortaya çıkar ve ölümcül riskler arz eden bağırsak çürümesine yol açan durumlar olabilir.

Kasık fıtığı ameliyatları nasıl yapılır?

Kasık fıtığı ameliyatları hem açık hem de kapalı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bazı hastalarımızda klinik duruma ve hastanın durumuna göre muayenehanenizde yama kullanılması gerekebilir.

Kasık fıtığı tekrarlar mı?

Kasık fıtığında uygun cerrahi teknik deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında tekrarlama riski %1’den azdır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu