Sağlık

Korona ile grip nasıl ayırt edilir? Koronavirüs ile grip, soğuk algınlığı belirtileri arasındaki farklar neler?

Sağlık uzmanları, yüksek ateş ve öksürüğün koronavirüsün en yaygın semptomları arasında olduğunu söylüyor. Ancak bu belirtiler soğuk algınlığı ve grip ile de yaşanabilir. Zamanın aniden soğumasıyla birlikte bu tür hastalıklar birçok insanda mevcuttur. Peki korona ve grip arasındaki farkı nasıl ayırt edersiniz? Koronavirüs ve grip soğuk algınlığı semptomları arasındaki farklar nelerdir?

İNFLUENZA VE KORONA NASIL AYIRMILIR?

Grip ve soğuk algınlığının en önemli özelliği burun akıntısıdır. Bununla birlikte, koronavirüste burun akıntısı yaygın bir semptom değildir. Bu nedenle burun akıntısı, korona ve grip arasındaki en belirgin semptomlardan biri olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, koronavirüs ile grip ve soğuk algınlığı arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

Grip veya nezle olsalar bile kişinin semptomlarını izlemek ve kendinizi insanlardan izole etmek değil, aynı zamanda gribin bulaşmasını önlemek de önemlidir.

KORONAVİRÜS İLE GRİP, SOĞUK BELİRTİLERİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  • Koronavirüste hastalığın seyri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hastalık sırasında kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması, kronik bir hastalığı olması veya kişinin covid aşısı olması da önemlidir.
  • Öncelikle sadece koronavirüse karşı değil, grip ve soğuk algınlığına karşı da bağışıklık sistemini güçlü tutmanın anahtarıdır. Bunun için sağlıklı beslenme ve düzenli uyku ve aktivite her bireyin yapması gereken şeylerden bazılarıdır.
  • Öte yandan, koronavirüs ve grip ve soğuk algınlığı semptomları benzer olsa da, bazı önemli farklılıklar var.
  • İlk kez grip ve soğuk algınlığı geçiren bir kişi, kronik bir hastalığı yoksa veya hastalığı aşırı ilerlememişse nefes almakta zorluk çekmez. Ancak koronavirüsün en ayırt edici özelliklerinden biri nefes almada güçlük çekmesidir.

  • Koronavirüsün en belirgin belirtilerinden biri de düşmeyen yüksek ateş. Tüm işlemlere rağmen kişinin ateşi düşmezse ve ateşe eklem ve kas ağrıları eklenirse bir yandan kişinin kendisini diğer insanlardan izole etmesi ve vakit kaybetmeden PCR testi yaptırması gerekir.
  • Belirtiler, influenza virüsünün (grip) bir kişinin vücuduna girmesinden 2 ila 4 gün sonra başlar. Ancak koronada bu süre 2 günden başlayıp 14 güne kadar uzayabiliyor.
  • Soğuk algınlığında altta yatan başka bir neden yoksa hasta nefes darlığı yaşamaz ve semptomlar 4-5 gün içinde kendiliğinden kaybolmaya başlar. Aynı zamanda soğuk algınlığında da covid’de olduğu gibi kas ve eklem ağrıları olmaz.
  • Soğuk algınlığına yakalanan kişi bol su, dinlenme ve hafif ilaçlarla kısa sürede sağlığına kavuşur.

KORONAVİRÜS İLE ALLERJİK Rinit ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  • Alerjik rinitin ateşi yok ama koronavirüs var
  • Alerjik rinitte burun kaşıntısı, sık hapşırma, sulu burun akıntısı, öksürük görülebilir. Ancak koronavirüs durumunda bu şikayetlere ateş, yoğun öksürük, kas ağrısı, baş ağrısı ve halsizlik eşlik edebilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu