Sağlık

Obezite ameliyatından sonra nasıl beslenmek gerekir?

Obezite cerrahisinde hastanın midesinin hacmi küçültülür ve midenin açlık hissi yaratan ghrelin hormonunu salgılayan kısmı da bastırılır veya işlevi kısıtlanır. Bu, kişinin daha az yemesini, daha hızlı doymasını ve daha az aç hissetmesini sağlar. Bu sayede kişinin düzenli olarak kilo vermesi sağlanır. Obezite ameliyatı sonrası sağlıklı bir kilo verebilmek için kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Bariatrik cerrahi sonrası nasıl beslenmeli?

Obezite cerrahisi sonrası beslenme alanında uzman bir diyetisyen tarafından destek sağlanmaktadır. Diyet listesi kişiye özel planlanır. İlk 2 ayda sıvı gıdadan katı gıdaya kademeli bir geçiş sağlanır. Ameliyattan hemen sonra sıvı gıdalarla beslenmeye başlanır. İlk aşamadan itibaren vitamin ve kalsiyum takviyelerine de başlanır. Yürümeye başladığında sulu, tahılsız bir yemek yemeye başlayabilir. Bu dönemde tüketilen sıvı gıdalar yağlı ve kalorisi yüksek olmamalıdır. Tüp mide ameliyatında emilim değişmez, mideniz yediğiniz yiyecekleri tamamen sindirir. Vücudunuzun kilo almaması için yediğiniz gıdaların kalori-yağ oranını hesaplamanız gerekir.

İlk iki ay sıvı gıdalar tüketilmemelidir.

İlk hafta tamamen tahılsız sıvı gıdalar, ikinci haftadan sonra püreler ile beslenme sağlanır. Burada belirleyici olan kişinin ameliyat öncesi kilosu ve diyetidir. Kişinin açlık hissinden de kaçınıldığı için kişi vücudunun ihtiyaç duyduğu kaloriyi az miktarda gıda ile alır ve açlık hissi yaşamaz. Ardından yavaş yavaş katı gıdalara geçin ve normal bir diyete dönün.

Sağlıklı beslenmek bir yaşam biçimi haline gelmeli!

Kişinin diyeti diyetisyen tarafından yeniden düzenlenir ve sağlıklı hale getirilir. Düşük kalorili ve şekersiz içeceklerin içilmesi tavsiye edilir. Kremalı, yüksek karbonhidratlı içeceklerden uzak durmanız garantidir. Tüp mide ameliyatından sonra yemekle birlikte sıvı tüketilmemesi önerilir. Yemekten en az 30 dakika sonra su içilmelidir. Katı yiyecekler söz konusu olduğunda, yiyecekleri çok çiğneyerek yavaş tüketmeye özen gösterilmelidir. İlk birkaç hafta katı gıdaların yumuşak hatta ezilmiş olması çok önemlidir.

Obezite ameliyatı sonrasında besin miktarı azalacağı için vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra günlük vitamin ve kalsiyum takviyesi yapılır. Besin değeri yüksek, kalorisi ve yağı düşük gıdalardan oluşan bir diyet listesi hazırlanır. Bu liste, kişinin sevdiği sebzeler, meyveler ve diğer yiyeceklere odaklanır. Diyetisyen ile birlikte hastanın severek tüketeceği ve sağlıklı besleneceği bir diyet listesi oluşturulur.

Tekrar kilo alan kişilerde revizyon cerrahisi uygulanabilir.

Kilo verme ameliyatının sebepleri arasında, ameliyatın iyi sonuç vermesi için gerekli yaşam tarzı ve diyet değişikliklerinin yapılamaması ilk sıralarda yer almaktadır. Revizyon obezite cerrahisi önceki tekniğe göre belirlenir. Özel revizyon tekniğini belirlemek için çok yönlü sınav ve deneyim gereklidir.

Revizyon cerrahisi multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştirilir. Bariatrik revizyon cerrahisinde uzmanlaşmış bir cerrah ve gerekirse insülin ve diğer hormonların üretimi üzerindeki etkileri değerlendirmek için bir endokrinolog, mide ve bağırsakların mevcut durumunu detaylandırmak için bir gastroenterolog ve bir radyolog (poşun boyutunu kontrol etmek, ülser veya diğer anormalliklerin aranması), psikolog ve bir diyetisyenle birlikte tedavi sağlayabilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu