Sağlık

Tekrarlayan karın ağrıları FMF habercisi olabilir

Gastroenteroloji Doçenti. Dr. Bülent Yaşar, ailevi Akdeniz ateşine (AAA) karşı uyardı. Doç. Yaşar, FMF’nin atak şeklinde tekrarlayan göğüs, karın ve ateşli ağrılarla karakterize kronik bir hastalık olduğunu belirterek, “İlk ataklar genellikle çocuklukta başlar ancak nadiren ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Türkiye, Ermenistan, Kuzey Afrika, İsrail ve Ortadoğu en yaygın olduğu yerlerdir.

SON TEŞHİS YÖNTEMİ YOK

Ağrının ani ve şiddetli başlangıçlı olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yaşar şöyle devam etti:

“Ağrı 1 ila 3 gün sürer ve kendi kendine geçer. Ağrı atakları arasında hasta şikayet etmez. Ağrının sıklığı değişir ve nöbetler haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebilir. Karın ve göğüs ağrısına eklem ağrısı ve döküntü eşlik edebilir. Hastalar, Akdeniz ateşi tanısı konulana kadar farklı tanılarla uzun süre takip edilebilir. Sıklıkla “Midem ağrıyor, ülser nöbetim başladı” ifadeleri ile uygulanabilirler. Nitekim bazı hastalarımız apandisit şüphesiyle ameliyat edildi. Kesin tanı koymak için bir yöntem yoktur. Tanıda ilk adım hastalığı uyandırmaktır. Tipik öyküsü olan hastalarımızda nöbet sırasında yapılan kan testlerinde inflamasyon testlerinin arttığını ve nöbet dışında normale döndüğünü saptadık. Aile öyküsünün olması tanıyı destekler ancak kural değildir. Genetik testler tanıyı desteklemek için faydalıdır, ancak hastaların yüzde 10 ila 20’sinde bilinen bir FMF mutasyonu tespit edilemez. Başka bir deyişle, genetik test kesin bir tanı değildir.

GECİKİRSE BÖBREK YETMEZLİĞİNE NEDEN OLUR

Doç. Dr. Bülent Yaşar da şu değerlendirmede bulundu:

“Teşhis gecikirse böbreklerde, karaciğerde, kalpte, dalakta ve sindirim sisteminde amiloid adı verilen protein birikir ve başta böbrek yetmezliği olmak üzere organ yetmezliğine yol açabilir. Tedaviye erken başlamak önemlidir. Akdeniz ateşi şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisine başlanması ve şikayetlerin düzelip düzelmediğinin takibi pratikte uyguladığımız bir yaklaşımdır. Hastalarımıza hamilelik ve emzirme döneminde ilacı kesmemelerini öneriyoruz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu