Sağlık

Temizlik takıntısı belirtileri, temizlik hastlaığı tedavisi, obsesyon tedavisi

Temizlik takıntısıyla nasıl başa çıkılır? OKB tedavisi için bilişsel terapi

Bazı durumlarda ilaç tedavisi ve psikoterapiPsikoterapi önerilirken çoğu zaman psikoterapinin yeterli olduğunu söyleyen Psikolog Didem Çengel. Obsesif kompulsif bozukluk obsesyonların tedavisinde kullanılan en etkili yöntemin bilişsel davranışçı terapi olduğunu belirtmektedir.

Tedavi sürecindeki en önemli adım, bilişsel yeniden yapılandırma. Psikolog Didem Çengel, zihnimizin olumsuz odaklanma eğiliminde olduğunu ve takıntıların sürekli zihnin olumsuz filtresine odaklanarak, sizi tuzağa düşürerek hayata aynı perspektiften bakmanızı sağladığını söyledi. bilişsel terapi kişide bu çarpık düşüncelerden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtir.

Negatif hikayeler içinde kaybolursanız, elinizi ve evinizi temizlemeye devam edersiniz. Bunun için her düşüncenin hareket halinde ve geçici olduğunu kabul etmek gerekir. Aile ve çevre desteğini unutmadan bir uzman eşliğinde bu düşünceleri keşfedebilirsek, kirlenmekten kaçınmak için temizlik yerine kirlenme olasılığını kabul etmek ve tekrarlayan düşüncelerden kurtulmak için döngüsel davranışlardan vazgeçmek mümkündür.

“, 50 katı senin düşüncelerin ve kaygıların…”

Fotoğraf: Shvets Production by Pexels

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu