Sağlık

Uzmanı uyardı: Virüs kalp krizini tetikliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün insanlar üzerinde birçok etkisi bulunuyor. Kardiyoloji uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, Kovid-19 virüsüne yakalanan hastaların kalp kasında iltihaplanma olduğunu belirterek, “2019 yılından beri endemik bir salgın yaşıyoruz. Dünya tamsayısını etkisi altına alan bir salgın hala geçilmiş değil. . Aşılarımızı yaptırdık ama maalesef hastalıktan kurtulamıyoruz. Hastalık başta akciğerler olmak üzere vücudun tüm organlarını etkiler. Dünyada en sık görülen hastalıkların kalp hastalıkları olduğuna inanıyoruz. Sonuç olarak, bu virüsün özellikle kalp hastalığında etkili olduğu görülüyor. Virüs bulaşmış hastalarımızda, kalp kasında, özellikle de kalpte virüse bağlı iltihaplanma gözlemliyoruz. Ayrıca kalp krizini tetiklediği de görülmektedir. Virüsün kalp kası üzerindeki doğrudan etkisi çok yaygın değildir. Sıklığı binde 1-3 civarında” dedi.

“Virüs hastane ziyaretlerinin sıklığını azalttı”

İnsanların virüsten korktukları için hastaneye gitmeye çekindiklerini belirten Dr. Kilo aldılar, egzersiz yapmadılar. Teşhis ve şikayetlerde gecikmeler oluyor. Böylece kalp hastalıklarının şiddeti ve sıklığı artmaya başladı. Covid-19’dan önce hastaneye gelme sıklığı daha yüksekti, daha erken geldiler. İnsanlar aşı olmalarına rağmen maalesef hastalıklarını geciktiren virüsten korkuyorlar. ” kayıt edilmiş.

Aşı tartışmaları faydasız

Erdoğan, aşı konuşmasını yersiz bulduğunu belirterek, “Aşıdan artık söz yok diye düşünüyorum. Aşı koruması ciddi hastalıkları önler, hastaneye yatışları azaltır, insanlar artık grip gibi oluyor. Bu nedenle aşı konusunda daha fazla tereddüt edilmemelidir. aşı yapılmalıdır. Bu nedenle önce aşı olmanız, ardından kontroller için doktora gitmeniz gerekir. Özellikle kalp rahatsızlıklarında. Kalp hastalarının göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma gibi şikayetleri olduğunda yetkili kalp hastalıkları doktorlarına başvurmalarında fayda vardır. Aşılı kişiler Covid-19 ile daha rahatlar. Hatta birçoğu bunu anlamadan evde geçiriyor. Ne yazık ki, aşısız kişilerde hastaneye yatış oranları yüksektir. Yani aşılanmamış kişilerde akciğer hasarı, kalp hasarı, böbrek hasarı gibi bazı sorunlar çok sık görülüyor” dedi.

en ölümcül kalp krizi

Kalp krizinden ölüm oranlarının Kovid-19’dan daha yüksek olduğunu söyleyen Dr. Dolayısıyla bizimki gibi toplumlarda sağlıklı yaşamadığımız için diğer toplumlara göre kalp hastalığına yakalanma ihtimalimiz daha yüksek. Ama öte yandan Covid-19’dan korktuğunuzda ve hastaneye gitmediğinizde kalp krizi geçirerek acil servise gitmeniz gerekiyor.

Sağlık içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu