Sağlık

Vitamin ve mineral destekleri nasıl kullanılır?

Suda çözünen vitaminler ve yağda çözünen vitaminler arasındaki farklar

Vitaminler sudaki veya yağdaki çözünürlüklerine göre iki gruba ayrılır.

  • Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri gibi vitaminler…
  • C vitamini, B2, nikotinik asit, vitamin pp, folik asit, B12 gibi suda çözünen vitaminler.

Suda çözünen vitaminler, enerji metabolizmasında kullanılan en önemli vitaminler arasında sayılıyor ve kullanılmayan kısmı vücutta depolanmadan böbrekler tarafından atılabiliyor.

Ancak yağda depolanan ve idrarla atılmayan vitaminlerin gelişigüzel kullanılması ve vücudun ihtiyacı olmasa bile alınmaması gerektiğine dair önemli uyarılar duyuyoruz.

Anladığımız şu: Aslında vitaminlerin bilinçsiz kullanımı vücutta geçici veya kalıcı hasarlara neden olabilir.

Örneğin, uzman açıklamalarına göre bilinçsizce tüketilen A vitamini karaciğer sorunlarına neden olur; C vitamini böbrek taşlarına ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Bu nedenle detayları eczacı Ayşen Dinçer’den rica ediyoruz.

Bu durumu bize nasıl açıklarsınız Ayşen Hanım? Hangi vitaminler özel dikkat gerektirir? Hangi vitaminler besinlerden kolayca alınabilir ve hangileri daha az eksiktir?

“Bahsettiğin gibi yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri vücutta birikir bu nedenle kullanımlarına çok dikkat edilmeli ve önerilen günlük doz aşılmamalıdır. Gerekli görülen durumlarda mutlaka alınması gerekir. doktor gözetiminde yerleştiriniz.

Hayatta kalmamızda çok önemli rol oynayan sodyum ve potasyum minerallerini günlük beslenmemizden ve ihtiyacımız olan sudan alırız. Ne yazık ki tüm dünyada geriye kalan tüm vitamin ve minerallerde eksiklikler görüyoruz. Bunun nedeni toprağın, havanın ve yaşam biçimimizin eskisi gibi olmamasıdır. Sanayi devriminden sonra, artan eksikliklerden sonra artık “beslenme riskleri” sigaradan sonra en yaygın ölüm nedeni olarak tanımlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu