Sağlık

Yabani vez meyvesinin faydası saymakla bitmiyor

Karadeniz iklimine uygun bölgelerde yetişen yabani vez meyvesi Sivas’ın Koyulhisar tarafında da yetiştirilmektedir. Bienal kış meyvesi Kasım ve Aralık aylarında tezgahlarda yerini alıyor. Faydaları saymakla bitmeyen meyve, yöre halkı tarafından Sivas meyvesi olarak da bilinir. Tansiyondan şekere, cilt sağlığından kadın hastalıklarına kadar pek çok faydası bulunan yabani meyve vez, vatandaşların da ilgisini çekiyor. Sayısız faydası olan ve her derde deva olan meyvenin kilosu 20 liretten satışa sunuluyor.

her derde deva

Aktar Orhun Özfidancı, “Vahşi vez, Karadeniz iklimine uyum sağlayan bir meyvedir. Sivas’ta Koyulhisar ve Suşehri tarafında çıkıyor. Sivaslıların çok sevdiği ve Sivas’ta özel bir yeri olduğu için çok sevilen bir meyvedir. Kış meyvesi olduğu için Sivas’ta Kasım ve Aralık aylarında bulunur. Antioksidan özelliklere sahip bir ürün. C vitamini, fosfor, magnezyum gibi mineraller ve vitaminler içeren bir meyvedir. Hem cilt bakımında hem de bağırsak problemlerinde kullanılır. Yaprağı demler ve içerseniz, ishal önleyici özelliklere sahiptir. Jinekolojik hastalıklarda adet sancılarını giderir. Göz tansiyonu ile yardımcı olur. Normal tansiyonu, kardiyovasküler yolları, safra kesesi taşlarını iyileştiren bir üründür” dedi.

İzleyiciler mutlu ??

Meyveyi görenlerin mutlu olduğunu söyleyen Özfidancı, “İki yılda bir çıkan bir meyve. Geçen yıl satamadık, şimdi geri döndü. Asıyorlar ve havada asılı kalmasına izin veriyorlar. Bunu gerçekleştirmek için. Normal bir vez gibi görünür ve siyaha döndüğünde satışa sunulur. Fiyatı 20 liret. Yeni tezgaha geldi. Gören seviniyor, soruyor, tadıyor ve satın alıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu