Sağlık

Yüksek topuklu ayakkabılara dikkat!

Ortopedi ve travma uzmanı Op.Dr. Nail Akdağcık, halluks valgus hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ayakta pek çok sağlık sorununun meydana geldiğini belirten Op.Dr. Ayak başparmağının diğer parmaklara yaklaşarak dar açı oluşturması ve dışarıdan bakıldığında bu açıyı bir çıkıntı olarak görmesi olarak tanımlanır.

YÜRÜYÜŞ ESNASINDA AĞRI OLABİLİR

Öpmek. Halluks valgusun sadece görme bozukluklarına yol açmadığı konusunda ısrar eden Akdağcık, “Hastanın yürürken ayaklarında ağrı, ayakkabı giyerken kendini rahat hissetmemene neden olabiliyor. Aslında şişlik oluşabilir ve bu şişme nedeniyle burnu kapalı bile ayakkabı giyilmeyebilir. Terlik gibi açık ayakkabılarla daha rahat olmalarına rağmen oluşan görüntüden dolayı konforun ciddi şekilde bozulduğu tespit edilmiştir. Ayakta oluşan çıkıntı ve bu çıkıntının ayakkabı içinde sıkışması nedeniyle bazı problemler oluşturabilir. Bunlara örnek olarak deride kızarıklık, ağrı ve ödem verilebilir.

GENETİK FAKTÖRLERİN ETKİSİ

Bu hastalığın oluşumunda genetik faktörlerin büyük etkisi olduğunu söyleyen Op. Dr. Akdağcık, halluks valgus teşhisi konan çoğu kişinin ailesinde aynı tanı öyküsüne sahip olduğunu söyledi.

ERKEKLERDE DE GÖRÜLEBİLİR

Uzun yıllar sivri burunlu veya yüksek topuklu ayakkabı giymeye bağlı olarak ortaya çıkan hastalığın hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebildiğini belirten Op. Dr. “Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir yani yaşa bağlı değil. ”dedi Akdağcık.

AYRICA KİREÇLENMEYE NEDEN OLABİLİR

Op.Dr. Akdağcık, semptomları yeni görülmeye başlayan bireylerde belirli önlemler alınarak halluks valgusun rahatlatılabileceğini belirterek, “Öncelikle dar, sivri ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Ayakkabı seçimi hastalığın semptomlarının giderilmesinde önemlidir. Hastalığın erken evrelerinde tedavi şansı daha kolay ve daha etkilidir. Tedavi geciktirilmemelidir. Parmağın uzun süreli yanlış pozisyonundan dolayı kireçlenmelere de neden olabilir.

CERRAHİ TEDAVİ UYGULANABİLİR

İlerleyici hastalıkta ilaç tedavilerinin yeterli olmayacağını iddia eden Op. Dr. Akdağcık sözlerine şöyle devam etti:

“İlerlemiş vakalarda cerrahi tedavi uygulanabilir. Eklemin dondurulması, çıkıntının alınması, eklemin kesilmesi ve osteotomi yani tarak kemiğinin belirli seviyelerinden kesilerek yeniden yön verilmesi gibi yöntemler uygulanabilir. Günümüzde en sık kullanılan yöntem osteotomidir. Hastalığa neden olan anatomik kusur düzeltilmelidir. Doğru yöntem uygulandığında hastalığın tekrarlama riski çok düşüktür. Ayağınızda şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler yaşıyorsanız ve halluks valgusunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal sağlık uzmanınıza başvurun.

Öpmek. Akdağcık, gerekli teşhis testlerinin yapılmasının ve tedaviye hızlı bir şekilde başlanmasının da önemli olduğunu söyledi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu