Sağlık

Yüz felcine karşı alınması gereken önlemler

SCU Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı ve odyolojik konuşma bozuklukları uzmanı Prof. Dr. Emine Elif Altuntaş yüz felcine karşı uyardı. Kışın soğuk havalarda da yüz felçlerinin görüldüğünü belirten Altuntaş, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Altuntaş, yüz sinirinin yaralanması sonucu yüz felcinin oluştuğunu belirterek, “Bu sinir yüzümüzün iki yanında yer alır. Felç oluşmasının birçok nedeni vardır. Çocuklarda bile görülür. Yetişkinlerde birçok nedeni vardır. En yaygın olanı nedeni bilinmemekle birlikte viral enfeksiyonların neden olduğu düşünülen durumlardır. Orta kulak enfeksiyonları da yüz felcine neden olur. Yüz felci olan kişi, yüzünde uyuşma veya karıncalanma hissi yaşar. en dikkat çekeni su gibi yiyecekleri içerken kişinin sıvıyı tutamaması ve dudağın bir tarafına damlamasıdır. “Rüzgar dokundu”, “pencere açık kaldı”, “Hava soğuktu yüzüm felç oldu” gibi inanışlar vardır. Bir bakıma doğrudur. Soğuk algınlığı ile viral enfeksiyonlar artar. Bu günlerde enfeksiyonlara daha yatkınız. Kalabalık ve kapalı ortamlarda kalıyoruz. “Virüslerin yayılmasını kolaylaştırıyor” dedi.

“EN ÖNEMLİ ÖNLEM YÜZÜNÜZÜ KORUMAKTIR”

Soğuk havalarda yüz bölgesinin korunması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Altuntaş, “Eşarp, bere gibi şeyler kullanabilirsiniz. Islak saçla dışarı çıkmamalısınız. Bu nedenle soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına karşı aldığınız tüm önlemler, grip geçerlidir.Soğuk algınlığının yüz felci gelişimine etkisi, alacağınız önlemlerle aynıdır.İnmeyi fark ettiğiniz anda doktora gitmelisiniz.Çünkü ne kadar erken ortaya çıkarsa o kadar çok olur. geri dönüşümlü olacaktır.Tabii ki tek sebep soğuk yüz felci değildir.Başka sebepler de olabilir.Bu nedenle en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.KBB veya nörolog olabilir.Çünkü erken tedavi olabilir. felce neden olur. Kalıcı olmasını engeller” dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu