Teknoloji

60 yaşındaki kadın Facebook’taki sahte ev ilanıyla dolandırıldı

İngiltere’nin batısındaki Staffordshire ilçesine bağlı Stoke-on-Trent kasabasında oğlu için mülk bulmaya çalışan Sasha olarak bilinen 60 yaşındaki kadın, dolandırıcılar yüzünden meteliksiz kaldığını söylüyor. Sasha, “Durumu fark ettiğimde gerçekten çok kötü bir mide ağrım vardı” dedi.

Bir sakatlık ödeneği alan Sasha, oğlunun kız arkadaşından ayrıldıktan sonra konut bulmasına yardımcı olmak için bir kredi aldı.

Facebook’ta uygun olduğunu düşündüğü bir evin reklamını gördü. “Emlakçı” olduğunu söyleyen bir kişi, sahibinin uzakta olduğunu, ancak evi hemen görmek isterse pencereden bakabileceğini söyledi. Bunu yaptı ve evin gerçek görünümünün reklamdaki fotoğraflarla eşleştiğini gördü. Şirket ona bir antetli kağıt anlaşması gönderdi. Herkes sözleşmenin meşru göründüğü konusunda hemfikirdi.

Sasha biraz daha ödünç aldı ve depozitoyu ve bir aylık kirayı iki taksitte ödedi. Bu yüzden evi başka kimsenin korumadığından emin olmak istedi. “450 sterlin göndermem istendi ve anahtarların ertesi gün postalanacağı söylendi. Ancak anahtarlar gelmeyince yanlış adrese gönderildiklerini ve geri göndereceklerini söylediler.” dedi. Birkaç telefon görüşmesi ve kısa mesajdan sonra, Sasha biraz daha para gönderdi, ancak kısa sürede bir şeylerin yanlış olduğunu fark etti. Sahibi olduğunu iddia eden adamla bile yüzleşti. Sasha, “‘Ben sözümün eriyim’ dedi. Ve şimdi onun telefon numarası bile çalışmıyor” dedi. Yemek için bir gıda bankasından yardım istemek zorunda kalan Sasha, “Kesinlikle şaşkına döndüm” diyor. Aylarca süren kargaşadan sonra, Sasha’nın bankası parayı bankanın dolandırıcılık departmanı aracılığıyla ödemeyi kabul etti. Sasha ayrıca herkesin çok şanslı olduklarını bilmediğini söylüyor.

Facebook’ta Ev Kiralamak Güvenli mi?

Facebook’ta ev kiralamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler:

  • İnsanlardan sizinle iletişime geçmelerini istemekten kaçının
  • İmkanınız varsa, referanslı bir emlakçı veya sahibi seçin.
  • Uygun bir reklam bulursanız, bunun güvenilir bir acente veya kiralık web sitesi aracılığıyla verildiğinden emin olun.
  • Mülk sahibi veya acentesi ile önce mülkü görmeden ödeme yapmayın.
  • Mümkünse, mülkün gerçekten sahibi olup olmadığınızı görmek için tapu ve kadastroya danışın.
  • Yapabiliyorsanız, yasal koruma için depozitonuzu kredi kartıyla ödeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu