Teknoloji

Alzheimer için geliştirilen ilaç, ALS hastalığı tedavisinde kullanılacak

ALS olarak bilinen beyin ve omurilikteki kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan amyotrofik lateral skleroz tedavisinde yeni bir gelişme yaşandı.

Japonya’daki Yamagata Üniversitesi’ndeki bilim adamları, ALS’ye karşı etkili yeni bir ilacın keşfini duyurdular. Alzheimer hastalığının tedavisi için geliştirilmekte olan ilaç farelerde test edilmiş ve ALS hastalarında hareketliliği azaltan anormal proteinlerin birikmesini önlediği gösterilmiştir. Yetkililer, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan tedavi yöntemleri olmasına rağmen geliştirilmekte olan yeni ilacın beyin ve kemik iliğinde oluşan proteinler ve omurilik üzerinde etkili olduğu için türünün ilk örneği olduğunu açıkladılar.

“2024’te insanlar üzerinde denenecek”

Sinir hücrelerini öldürerek kas güçsüzlüğüne neden olan ve yürüme, konuşma, yemek yeme ve nefes almada güçlüklere neden olan ALS hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Yeni geliştirilen ilaç, 2024’te insanlarda yapılan klinik deneylerden sonra kullanılabilir hale gelirse, ALS tedavisinde yeni bir umut sunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu