Teknoloji

Baykal ve Antarktika’daki teleskoplar ilk kez aynı galaksiden nötrinoları kaydetti

8 Aralık’ta iki nötrinonun aynı kaynaktan geldiğini gösteren müon izlerinin 3 saat arayla kaydedildiğinin belirtildiği açıklamada, “Baykal-GVD, “Baykal-GVD, iki nötrinodan birinin bulunduğu bölgeden tahmini enerjisi 43 TeV olan bir nötrino tespit etti” Gözlem tarihindeki en güçlü gama ışını ve görünür patlamayı yaşamış olması çok anlamlı.”

ABD IceCube Nötrino Gözlemevi’nin yaklaşık 172 TeV enerjili nötrinoları üç saat önceden tespit ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Evrendeki en güçlü kaynakların iç yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayan nötrinolar, bize yardımcı oluyor. evrenin tarihini, gelişimini, mevcut durumunu ve gelecekte ona ne olacağını anlamamızı sağlar.

Açıklamada ayrıca Irkutsk Devlet Üniversitesi Fizik Fakültesi dekanı ve Baykal-GVD projesinin lideri Nikolay Budnev’in ifadelerine de yer verildi: Dünyadaki cihazlar.

Baykal-GVD nötrino teleskopu, kümeler halinde bir araya getirilmiş ve Baykal Gölü’ne yaklaşık 400 metre derinlikte batırılmış birkaç yüz dedektörden oluşur. Uzaydan gelen su nötrinoları ile etkileşimden kaynaklanan zayıf ışık parlamalarını (cherenkov radyasyonu) kaydeden teleskopun 8. kümesi, Rusya Bilim ve Teknoloji Bakanı Valeriy Falkov tarafından Mart 2021’de sipariş edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu