Teknoloji

Fare kök hücrelerinden embriyo benzeri kompleksler oluşturuldu

Çalışmanın detayları hakkında bilgi veren embriyolog Turgay Barut, “Bu bulgular embriyonun gelişiminin çeşitli yönlerini incelemek için etkili bir platform sağlayabilir. “Ayrıca, bu hücrelerin birlikte büyümesine izin verildiğinde, kendilerini embriyo oluşumunun gelişiminin erken aşamalarını anımsatan karmaşık bir şekilde organize ettikleri de keşfedildi.”

Çalışmanın sonuçları dünyanın en prestijli dergilerinden Nature Communications’da yayınlandı ve makalenin yazarı Bonn Üniversitesi Gelişimsel Patoloji Bölümü’nden Profesör Hubert Schorle şunları söyledi: embriyo büyük ölçüde özerktir. -organize olur ve her hücre, çevresine haberci maddeler salarak komşularının kaderini belirlemeye yardımcı olur. Embriyolog Turgay Barut, şu ifadeleri kullandığını kaydetti:

“Bu yöntem ile bilim adamları için muazzam bir ihtişama sahip, ulaşılmaz sırlar içeren ve bilinmeyenlerle dolu insan embriyosunun gelişiminin daha detaylı anlaşılması için primat embriyolarına kadar genişletilebilir. Orta vadede, bu yapılar anne rahmindeki embriyolarda cenin gelişimine zararlı bileşiklerin test edilmesi için hayvanların kullanılmasına önemli bir alternatif sağlayabilir.

“HÜCRE GELİŞİMİN YOLLARINI AÇIKLADILAR”

Barut, arama sonuçlarıyla ilgili yazı hakkında da bilgi verdi:

“Döllenmiş bir yumurta bölünmeye başladığında, erken embriyonun katmanlarını oluşturmak için farklılaşan üç ana kök hücre türü üretmeye devam eder. Bilim adamları, kendi kendini organize eden bir hücre grubu oluşturmak için bu ayrı hücre tiplerini zaten kullandılar. Bununla birlikte, önceki çalışmalar, uygun büyüme koşulları altında farklı hücre türlerinin büyümesinin her zaman güvenilir sonuçlar vermediğini göstermiştir. Profesör Schorle ve ekibi, tek tip embriyonik kök hücreden yola çıkarak, belirli genlerin erken embriyolarda bulunan diğer kök hücrelerin kimliğini almasına izin verdi. Profesör Schorle, bu yeni hücre tiplerinin araştırmacılar tarafından “embriyoit” olarak adlandırılan yapı ile karıştırılabileceğini söyledi.

Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi ve Bonn Üniversitesi LIMES Enstitüsü’nden ve makalenin orijinal yazarlarından biri olan Arik Horne, “Bu yapı beş günlük bir fare embriyosuna benziyordu” dedi. Bu nedenle, üç hücre tipinin dağınık karışımı, normalde döllenmiş bir yumurtadan ortaya çıkacak şeye çok benzer şekilde kesinlikle düzenli bir yapıya dönüştürülür.

Araştırmacılar, her bir kök hücre tipini etiketlemek için floresan proteinleri kullanarak, bu hücrelerin nasıl entegre olduğunu ve gelişmekte olan embriyonun farklı bölümlerine nasıl göç ettiğini izleyebildi. Ayrıca, hücrelerin gelişim yollarını ortaya çıkaran “embriyoitlerde” gen ekspresyon modellerini analiz etmek için dizileme teknolojisini kullandılar. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu