Teknoloji

Google, kullanıcı verilerini Hong Kong hükümetiyle paylaştı

Geçen yıl ülke kullanıcı verileri istekleri gibi taleplere yanıt vermeyi bırakacağını söyleyen Google’ın, bazı kullanıcı verilerini Hong Kong hükümetiyle paylaştığı ortaya çıktı.

Google yaptığı açıklamada, Hong Kong hükümetinden gelen veri taleplerine “yaşama yönelik güvenilir bir tehdit” içerdiği için yanıt verdiğini, ancak tüm taleplerin diplomatik prosedürler yoluyla sunulması gerektiğini söyledi.

Hong Kong Free Press (HKFP) tarafından yayınlanan bilgilere göre Google, 2020 yılında bazı kullanıcı verilerini Hong Kong hükümetine aktardı. Şirket, Hong Kong hükümetinden aldığı 43 talepten 3’üne yanıt olarak veri gönderdi.

Google’ın HKFP’ye yaptığı açıklamaya göre, hükümetin iki talebi insan kaçakçılığı soruşturması, diğeri ise bir kişinin hayatının acil olarak ifşa edilmesiydi.

Google, sunulan verilerin hiçbirinin kullanıcı içeriği hakkında bilgi içermediğini ve verilerin genel şirket politikasına uygun olarak işlendiğini belirtti.

HKFP’nin Mayıs ayında yayınladığı bir başka rapora göre teknoloji şirketleri, güvenlik yasası öncesinde Hong Kong hükümetinden gelen yüzlerce veri talebine yanıt vermedi.

Apple, Facebook ve Microsoft gibi diğer ABD teknoloji şirketleri, yeni yasayı inceledikten sonra Hong Kong hükümetinden gelen kullanıcı verileri taleplerine yanıt vermeyi durdurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu