Teknoloji

Hurdadan topladığı malzemelerle ATV yaptı

Arpaçay ilçesinde yaşayan Ada ailesinin 5 çocuğundan ikincisi olan Ahmet Ada, Çıldır İmam Hatip Lisesi’nde 11. sınıf öğrencisidir. Araba tamircisi olan babası Bülent Ada’nın yanında çırak olarak çalışan Ahmet, geçen yıl hurdalıktan topladığı malzemelerden bir araç yaptı. İlk denemesinin ardından hayali dağ bisikleti için ölçü alan Ahmet, hurda metalden malzeme toplamaya başladı.

“ARAÇTAN DAHA İYİ VE GELİŞTİRİLMİŞ”

Motor, şanzıman ve diferansiyel dahil tüm malzemelerini hurda metalden kurtararak ATV’yi bitiren Ahmet, yol testleri de yaptı. Her türlü arazi koşulunda rahatlıkla hareket edebilen dağ bisikletinin hayali olduğunu belirten Ahmet, “Daha önce araba yapmıştım ama bu ondan daha iyi ve daha gelişmiş oldu. ATV’ye her türlü arazide rahatlıkla hareket edebilen bir kabin koymak istedim ancak ekipman sıkıntısı var. Traktör kabini onun için ağırdır. “Şimdi taşınabilir bir şey yapmayı planlıyorum” dedi.

“BAŞINDAN YAPTIĞINI YAPMAK İSTİYOR”

Oğlunun çok zeki olduğunu belirten Bülent Ada, “Bir şeye kafayı taktığında hep yapmak istiyor. Ben karışmam, ‘Ahmet halleder’ diyorum. çok daha iyi olur” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu