Teknoloji

İklim değişikliği 2050’ye kadar 216 milyondan fazla insanı göçe zorlayabilir

Dünya Bankası, Güney Asya, Latin Amerika ve Sahra altı Afrika’da iklim değişikliğinin göç üzerindeki etkilerini analiz etti ve “Groundswell” raporunu ilk kez 2018 yılında, özellikle Kuzey Afrika, Güney Asya’da yayınladı. Doğu ve Orta Avrupa. Asya içerecek şekilde güncellendi.

Rapora göre, iklim değişikliği söz konusu 6 bölgede giderek daha etkili bir göç nedeni haline geldi.

İklim değişikliğinin su kaynakları, tarımsal verimlilik ve deniz seviyesi yükselmesi üzerindeki etkisi giderek arttığından bu durum bazı bölgelerin yaşanabilirliğini azaltmaktadır.

İklim değişikliğinin en çok yoksul ve kırılgan bölgeleri vuracağına ve kalkınma kazanımlarını tehdit edeceğine işaret edilen rapora göre, iklim değişikliği 2050 yılına kadar 6 bölgeden 216 milyondan fazla insanı ülke içinde göç etmeye zorlayabilir.

Bu rakam, aynı dönem için bölgelerin öngörülen nüfusunun yüzde 3’üne tekabül ediyor.

En kırılgan bölge Sahra altı Afrika

Sahra altı Afrika’da 85,7 milyon iklim göçmeninin veya bölgenin toplam nüfusunun yüzde 4,2’sinin ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Kurak bölgeleri ve kıyı şeridi zaten iklim değişikliğinden etkilenen Sahra Altı Afrika, en kırılgan bölge olarak ortaya çıkıyor.

Doğu Asya ve Pasifik bölgesinde 48,4 milyon (%2,5), Güney Asya’da 40,5 milyon (%1,8), Kuzey Afrika’da 19,3 milyon (%9), Latin Amerika ve Doğu Avrupa ile Orta Avrupa’da 17,1 milyon (%2,6) Asya İklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de 5,1 milyon (%2,3) kişinin iç bölgelere göç etmek zorunda kalabileceği hesaplanıyor.

Nüfusuna göre en yüksek iç göçün kaydedilebildiği Kuzey Afrika’daki Nil Deltası’nda ve bu bölgelerde yaşayan insanları su kıtlığı ve deniz seviyesinin yükselmesinin etkileyeceği tahmin ediliyor.

Raporda, “iklim değişikliği sosyal, ekonomik ve geçim koşullarını insanları sıkıntı içinde göç etmeye zorlayacak şekilde değiştirebilir. Buna karşı bir planlama yapılmazsa, ev ve ev sahibi bölgeler büyük baskı altında olacaktır. iç ve dış göç nedeniyle 2030’larda oluşturulacak. ve bu bölgeler 2050 yılına kadar artacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu