Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobu, 10 yıl uzayda kalacak

James Webb Uzay Teleskobu’nun 5 ila 10 yıl boyunca faaliyette olduğu tahmin ediliyordu, ancak en son NASA analizi, teleskopun muhtemelen bilim operasyonlarını daha da uzun süre desteklemek için yeterli itici güce sahip olacağını gösterdi. NASA’ya göre, ek tahrik, uzaya fırlatma sırasında teleskopun monte edildiği Ariane 5 roketinin hassasiyeti ile sağlandı. Ayrıca, uzay aracının fırlatılışını takip eden günlerde tamamladığı ve Dünya’dan 1,6 milyon kilometre uzaktaki hedefine doğru bir yörüngeye yerleştirdiği birinci ve ikinci rota ortası düzeltme manevralarının hassasiyetinden de kaynaklanmaktadır. kullanılacak.

NASA başlangıçta Hubble Teleskopunun yaklaşık 15 yıl çalışacağını tahmin etmişti, ancak 30 yıldan fazla bir süre sonra bugün hala çalışıyor. İkisi arasındaki önemli bir fark, Hubble Uzay Teleskobu’nun JWST’den farklı olarak astronotlar tarafından korunabilmesidir. JWST, kızılötesi ışık toplayarak, Hubble’ın görebildiğinden 10 ila 100 kat daha sönük nesneleri görebilir.

Ariane 5 roketinden çıktıktan sonra, JWST’nin güneş panelinin yerleştirilmesi, fırlatmadan yaklaşık 33 dakika sonra başlayacaktı. Ancak NASA, basın açıklamasında bunun fırlatmadan yaklaşık 29 dakika sonra gerçekleştiğini çünkü JWST’nin ayrıldıktan sonra doğru konumda olduğunu kaydetti. Ancak NASA, otomatikleştirilmiş güneş paneli dağıtımlarının aksine, uzay aracının güneşlik ve ana aynasının parçaları da dahil olmak üzere gelecekteki dağıtımların insanlar tarafından kontrol edileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu