Teknoloji

NASA canlı olarak yayınladı! Son şeklini aldı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) geçen yıl 25 Aralık’ta uzaya gönderdiği en güçlü uzay teleskobu James Webb aynasını açmayı bitirerek son halini aldı. Son ayna panelinin açılmasıyla petek şeklini alan uzay teleskobunun açılış anı NASA tarafından canlı yayınlandı.

NASA sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “James Webb fırlatılmasından 2 hafta sonra bir sonraki kilometre taşına ulaştı. Aynalar yerleşimlerini tamamladı ve yeni nesil teleskop son şeklini aldı.”

NASA’nın eski Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni modeli olarak tasarlanan James Webb Teleskobu, gelecekte evrenin tarihini inceleyecek. 6,2 ton ağırlığındaki ve 6,5 metre genişliğinde bir aynayla çerçevelenen James Webb Teleskobu, önümüzdeki 10 yıl için ana gözlemevi olacak. James Webb, evrendeki nesnelerden gelen sinyalleri tespit ederek, dünyanın dışında yaşamın varlığına dair ipuçları toplayacak.

Adını eski NASA yöneticisi James Webb’den alan uzay teleskobu, 25 Aralık’ta Fransız Guyanası’ndaki Kourou uzay üssünden Ariane 5 roketi ile başarıyla uzaya fırlatıldı.

HA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu