Teknoloji

Oppo A74’ün öne çıkan müthiş özellikleri

Oppo’nun A serisi telefonlarına yeni bir model eklendi. Oppo A74, diğer A serisi modellerden farklı olarak çok daha güçlü donanım özelliklerine sahip ve bu özellikleri oldukça uygun fiyata kullanıcılarına sunuyor.

Hızlı şarj

Bir telefon alırsanız elbette pil ömrüne ve pilin ne kadar sürede şarj edildiğine dikkat ediyorsunuz. Bu bakımdan A74, ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılayan bir telefon modelidir. 5.000mAh pili ve 33W hızlı şarj standı ile A74 sizi saatlerce elektrik prizine mahkum etmez.

Düşünün, sabah uyanıyorsunuz ve bir toplantıya katılmak zorundasınız. Telefonunuzun pili tamamen boşalmış ve telefonunuzu ne zaman şarj edeceğinizi merak ediyorsunuz. Ancak A74 kullanıyorsanız bu artık sizin için sorun değil. Pilinizi sadece 30 dakikada %54’e kadar şarj edebilirsiniz. Biraz daha vaktiniz varsa, telefonu 72 dakikada tamamen şarj etme seçeneğiniz de var.

Bu telefonu 5 dakikadan fazla şarj etmeye vaktiniz yok diyorsanız da sorun değil. Oppo laboratuvarlarında yapılan testlere göre A74’ü sadece 5 dakika şarj ettiğinizde yaklaşık 6 saat telefon görüşmesi yapabilir, 1,37 saat Instagram’a göz atabilir ve YouTube’da yaklaşık 2 saat video izleyebilirsiniz. Evet, tüm bunları sadece A74’ü 5 dakika şarj ederek yapmak mümkün.

Telefonunuzu şarj etmenin mümkün olmadığı durumlarda da pil ömrünüzü artırabilirsiniz. Bütün gün dışarıdasınız ve bu koşuşturma içinde telefonunuzu şarj etme konusunda endişelenmeyin. Süper Güç Tasarruf Modunu kullanarak, A74’ün pil ömrünün yalnızca %5’i ile bile yaklaşık 3 saat telefon görüşmesi yapabilir ve yaklaşık 1,5 saat WhatsApp’a mesaj gönderebilirsiniz.

Kamera

Oppo A serisinin en güçlü kamera özelliklerine sahip modeli bizde.Öncelikle 48 MP görüntü çözünürlüğü ile diğer A serisi telefonlardan ayrılıyor. Bu çözünürlükte fotoğraf ve video çektiğinizde, çektiğiniz görüntüleri çok detaylı görebilmeniz gerçekten inanılmaz.

Bu üçlü kamera kurulumunda ana kameraya 2 MP derinlik ve 2 MP makro kamera eşlik ediyor. Portre ve yakın çekim fotoğraflarında da oldukça başarılıdır.

Fotoğrafların detaylarını zenginleştirmek için 15 farklı filtremiz var. Bu filtreler ile daha özel fotoğraflar çekebilseniz de yapay zeka sahne geliştirme özelliği farklı senaryolarda çekim kalitesini artırıyor. Yemyeşil bir ortamdayken, güneşin doğuşunu izlerken ya da bir şeyler yiyip içerken özel bir şey yapmamıza gerek yok çünkü Oppo’nun yapay zekası bizi orada tutuyor.

A74’ü düşük ışıklı ortamlarda bile başarılı buldum. Gece Modu işlevini aktif olarak kullanırken tatmin edici fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Oyun

Benim gibi mobil oyunları seviyorsanız A74 ile sorunsuz bir deneyim yaşayacağınızı söyleyebilirim. Qualcomm Snapdragon 662 işlemci ile donatılan A74, 4 GB RAM’e sahip ve hangi oyunu yüklerseniz yükleyin grafiklerden ödün vermeden akıcı bir şekilde oyun oynayabilirsiniz. Tabii bu noktada HyperBoost işlevinden de bahsetmek gerekiyor. Bu özel teknoloji sayesinde A74, oyunlarda hem daha az gecikme yaşar hem de daha fazla çoklu göreve olanak tanır. Hızınızı takip edebilen bir telefon arıyorsanız en verimli oyun deneyimini sunan A74 iyi bir seçenek.

Oyun oynarken genellikle arama almak veya mesaj okumak istemiyoruz. A74’te bulunan Game Focus modu da bu konuda oldukça kullanışlı bir özellik. Gelen aramalarınız ve diğer bildirimleriniz filtrelenerek oyun keyfiniz kesintiye uğramaz. Önemli bir mesaj bekliyorsanız Hızlı Kullanıcı Bildirimleri özelliği ile belirlediğiniz uygulamalardan gelen bildirimleri ekranda görebilirsiniz.

RAM Yükseltmesi

Oyun performansından bahsetmişken, A74’ün pek bilinmeyen ama çok işinize yarayacak bir diğer özelliğinden bahsedeyim. Zorlu uygulamalarla vakit geçiriyorsunuz, bir süre sonra mevcut RAM size yetmiyor. Bu noktada Oppo tarafından yayınlanan ColorOS 11.3 sürümü ile gelen bellek genişletme işlevi hayat kurtarıyor.

Bu özellik, dahili depolama kaynaklarından yer ayırarak telefon modeline bağlı olarak 1 GB ile 5 GB arasında eklenebilir. Örneğin Reno 5 veya Reno 5 Lite kullanıyorsanız 5 GB ile 8 GB arası ek RAM ekleyebilirsiniz. A74 kullanıyorsanız 4 GB RAM’e 3 GB eklemeniz mümkün.

Bu özellik sayesinde çok zorlu uygulamalarda veya oyunlarda performans kaybı yaşamazsınız.

Peki RAM’i nasıl yükseltebiliriz? Bunun için önce Ayarlar’a sonra Telefon hakkında bölümüne gidiyoruz. Burada RAM seçeneğine dokunarak RAM’i kolayca yükseltebilirsiniz. Bu ayarı yaptıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatmanız yeterlidir.

RAM’i yükselttik, telefonu yeniden başlattık. Gördüğünüz gibi, şimdi RAM kapasitesini artırdık. Yine aynı yolu izleyerek bu işlemi geri alabiliriz. Ancak işlemin etkili olması için telefonunuzu yeniden başlatmayı unutmayın.

Uygulama kilidi

A74, gizliliğinizi de koruyan bir telefon. Telefonunuzda ekran kilidi olmadan hiç kimse telefonunuza müdahale edemese de, bazı durumlarda telefonunuzu arkadaşlarınıza vermeniz gerekebilir. Tabii bunu yaparken aklımızda hep şu soru var: “WhatsApp’taki mesajlarıma mı bakıyor, e-postalarımı mı okuyor, fotoğraflarıma ben bilmeden mi bakıyor merak ediyorum”.

Onları düşünme bile. Çünkü Uygulama Kilidi özelliği, uygulamaları ekran kilidi altında özel olarak kilitlemenizi sağlar. WhatsApp, mesajlaşma uygulamanız, fotoğraflarınızın olduğu klasör… Kısacası telefonunuzdaki hemen hemen tüm uygulamaları kilitleyebilir ve telefonunuzu gönül rahatlığıyla arkadaşınıza verebilirsiniz.

Özel kasa

Ayarlardan Gizlilik koruması altında erişebileceğiniz özel kasa özelliği; Fotoğraflarınızı, videolarınızı, seslerinizi ve belgelerinizi özel bir kasada saklar, yani şifreler. Örneğin, bazı fotoğraflarınızın galeride görünmesini istemeyebilirsiniz ve onları kasada gizli tutabilirsiniz. Bunun için özel kasaya gidiyoruz, Fotoğraflar ve Videolar’ı seçiyoruz, galeriye eklemek istediğimiz görüntüleri seçip kasaya koyuyoruz. Yani galeri klasörünüze başka biri erişebilse bile, kasanızdaki görüntüleri görmeleri mümkün değildir.

çocuk alanı

Çocuklu aileler için kullanışlı bir fonksiyon. Kids Zone’a ayarlardan erişerek çocuğunuzun hangi uygulamalara erişebileceğini ayarlayabilir, hücresel şebekeyi kullanmasını engelleyebilir, telefonu kullanma saatini ayarlayabilir ve telefonunuza uygulama yüklemesini veya kaldırmasını engelleyebilirsiniz. Çocuk Alanına girerek artık telefonunuzu tam bir gönül rahatlığıyla çocuğunuza teslim edebilirsiniz. Bu alandan çıkmak için sizden şifre isteneceğinden çocuğunuzun belirttiğiniz alandan çıkması mümkün değildir.

Gizli uygulamalar

A74’ün bir diğer önemli özelliği de gizli uygulamalar olarak adlandırılıyor. Gözden uzak tutmak istediğiniz bir uygulama varsa, Gizli uygulamalarda şifre belirleyerek uygulamayı gizleyebilirsiniz. Gizlediğiniz uygulamaya erişmek için telefon görüşmesi yaptığınız bölümde belirlediğiniz şifreyi tuşlamanız yeterlidir.

SOS acil arama fonksiyonu

Bu özelliği hiçbir zaman kullanmanız gerekmediğini umuyoruz, ancak kullanışlı olması iyi bir fikirdir. Fiziksel güvenliğinizi tehdit eden bir acil durum söz konusu ise A74 All Emergencies SOS özelliğini kullanabilirsiniz. Güç düğmesine arka arkaya beş kez basarak, acil servis sağlayan numaralara ulaşmak, SOS sinyali göndermek, önceden belirlenmiş acil durum detaylarını görüntülemek ve akıllı telefonunuzu bir çağrı cihazına dönüştürmek için hızlıca bir hat bulabilirsiniz.

Görüldüğü gibi Oppo A74 birçok yönden ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kullanışlı bir telefon.

Görüntüle

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu