Teknoloji

Sanal asistan, 10 yaşındaki çocuktan bozuk parayı prize sokmasını istedi

Görünüşe göre 10 yaşındaki Alexa, “Benim için bir meydan okuma önerebilir misin?” diye sordu. Alexa, çocuğun sorusuna, “Telefon şarj cihazını prize yarıya kadar takın, ardından açıkta kalan uçlara bozuk parayla dokunun.” “

10 yaşındaki bir kız çocuğu için hayati tehlike arz eden bu durumla ilgili açıklama yapan anne Kristin Livdahl, sosyal medya hesabından Alexa’nın önerdiği etkinliğe şu yanıtı verdi: YouTube’da bir antrenörün önerdiği ayakkabıyı giyip binin. Dışarıda hava kötü olduğu için dışarı çıkamadık ve kızım yine bir aktivite yapmak istedi. Alexa da önerdi” dedi.

BBC’ye konuşan bir Amazon sözcüsü, Alexa’nın gelecekte tehlikeli zorluklar önermesini önlemek için güncellemeler yapıldığını ve hatanın düzeltildiğini söyledi.

Amazon ayrıca resmi web sitesinde bununla ilgili bir yazı yayınladı. Mesajda “Müşteri güveni, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alır. Alexa, müşterilere doğru ve faydalı bilgiler sağlamak için tasarlanmıştır. Bu hatayı fark eder etmez, düzeltmek için hızla harekete geçtik” diyor.

“Kuruş mücadelesi” olarak da bilinen tehlikeli etkinlik, yaklaşık bir yıl önce TikTok ve diğer sosyal medya sitelerinde dolaşmaya başladı.

Uzmanlar, söz konusu aktivitenin zararları konusunda uyararak, aktivite sonucunda el ve kolda kalıcı hasar oluşabileceğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu