Teknoloji

SpaceX, dört yolcuyu dünyanın çevresinde üç gün gezdirecek

Inspiration-4 adlı 4 kişilik uçuşun masraflarını karşılayan 38 yaşındaki işadamı Jared Isaacman, “Sıradan insanların yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru ilk adım bu” dedi. ifadesini kullandı.

Isaacman’ın yanında çocukken kanserle savaşan 29 yaşında bir sağlık çalışanı, 51 yaşında bir jeoloji profesörü ve uçuş yarışmasını kazanan 42 yaşında eski bir savaş pilotu olacak.

SpaceX’in Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) adına Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot göndermek için kullandığı tipte tam otomatik Dragon kapsülü ile seyahat edecek olan uzay turistleri, uzaya fırlatılacak fırlatma ile yolculuklarına başlayacak. Kennedy Uzay Merkezi Çarşamba gecesi. Yaklaşık 160 kilometre (575 kilometre) daha yükseğe çıkacak.

Bu irtifa, Hubble Uzay Teleskobu’nun mevcut yörüngesinin biraz üzerindedir.

İşadamları Bronson ve Bezos da kısa geziler yaptı.

İngiliz işadamı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic tarafından geliştirilen araçla, uzayın başlangıç ​​noktasından deniz seviyesinden 100 kilometre yüksekte seyahat etti.

Branson’ın da aralarında bulunduğu 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatıldı ve araç Branson ve arkadaşlarıyla birlikte sorunsuz bir şekilde yeryüzüne indi.

Amerikan e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketi Blue Origin tarafından geliştirilen uzay aracıyla 20 Temmuz’da uzaya uçtu.

Dört mürettebatının tamamı sivil olan uçuş, tarihin “ilk insansız uçuş” olma özelliğini taşıdı ve yaklaşık 10 dakika sürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu