Teknoloji

Yargıtay’dan emsal karar: WhatsApp üzerinden boşanma olmaz

Bir süredir çatışan çift, avukatları aracılığıyla aile mahkemesine anlaşmalı boşanma davası açtı.

Taraflarca imzalanan dilekçeye rağmen, o da kocanın ifadesini almak istemiştir. Davacı adamın yurt dışında yaşadığını öğrenen hakim, ilginç bir yola başvurdu. Davacıyı WhatsApp üzerinden görüntülü arayan hakim, görüşmenin ardından çiftin boşanmasına karar verdi. Çocukların velayeti davalı anneye verilirken, çocuklar ve davalı eşi lehine nafaka ödenmesine karar verildi. Karar, tarafların temyize gitmemesi üzerine kesinleşti. Ancak; Karara karşı yapılan itiraz Adalet Bakanlığı Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’ne geldi. Bakanlık, hükmün kanun lehine iptalini istedi. Bunun üzerine aile mahkemesinin kararı Yargıtay 2. hukuk dairesine intikal etti.

KARAR AÇIKLANDI

Emsal imzalayan Daire, eşlerin birlikte başvurması veya eşlerden birinin diğerinin davasını kabul etmesi halinde evlilik birliğinin temelinin sarsılmış sayılacağını ve bu durumda ‘boşanma’ davası açılacağını hatırlattı. karar verildiğinde hâkimin tarafları dinlemesi ve iradelerinin özgürce ifade edildiği sonucuna varması şart koşulmuştur.

Kararda şunlar belirtildi:

“Dosyanın incelenmesinden somut olaya; Davanın tarafları tarafından düzenlenen sözleşmeli boşanma protokolünün taraflarca değil, tarafların avukatları tarafından imzalandığı açıktır. Kararın alındığı duruşmada erkek başvurucunun hazır bulunmadığı ve erkek başvurucunun Fransa’da bulunması nedeniyle oğlu Y.Ö. görüntülü görüşme ile aranmış, ifadesi kayıt altına alınmış ve böylece boşanma kararı verilmiştir. Türk Medeni Kanunu’nun 166/3’ü, davacı ve davalı tarafından kanun hükümlerine uygun olarak imzalanan mutabakat zaptı olmaksızın, davacı duruşmada hazır bulunmuş ve mahkeme hâkimi tarafından hiç kimse tarafından dinlenmemiştir. . Maddeye göre, tarafların boşanma kararı usule ve kanuna aykırı olup iptali gerektirmiştir. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 363/1. Maddeye dayanılarak kanun lehinde bozma talebinin kabulüyle, açıklanan gerekçe ile hükmün sonuca etki etmeden bozulmasına oybirliği ile karar verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu